Apple iOS 14’te Daha Az Reklam Yayınlayacak!

Yazar: Buse Yıldız
41 Görüntülenme

Apple ve Facebook tekrar savaşıyor ve bu konuda nasıl hissettiğiniz, 2020’in garip teknoloji manzarasındaki ilgi alanlarınızı temsil etmek için kime güvendiğiniz hakkında bir şeyler söylüyor.

Kendinize rağmen gözlerinizi parlatabilecek oldukça akademik bir soruyla başlayın: gizlilik yanlısı düzenleme ne zaman rekabet karşıtı olmak için sınırlarını aşıyor? Bu, geçen yıl Apple’ın Facebook’un kurumsal sertifikasını geçici olarak iptal ettiği ve şirketin bu sertifikaları pazar araştırması yapmak için kullandığı açıklamalarını takiben kendime sorduğum bir soru. Ve bugün düşündüğüm bir soru, Apple’ın tek taraflı olarak bir piyasayı yeniden şekillendirmek için müdahale ettiği gibi — bir kez daha Facebook’u savunmaya sokacak şekilde.

Söz konusu sorun teknik bir konudur, ancak biraz öğrenmeye değer — sadece bir iPhone kullandığınızı varsayarsak, cihazınızı bir ay içinde yükselttikten sonra telefonunuzda çok sayıda pop-up ile sonuçlanacaktır. Reklam endüstrisi, reklamverenler için kimlik veya IDFA adı verilen her cihaza benzersiz bir kod atar. IDFA’NIZI bilmek, reklamverenlerin reklamlarının etkili olup olmadığını anlamalarına yardımcı olabilir, özellikle de size aynı reklamı birden çok yerde gösterdiklerinde. Facebook, ıdfa’yı geliştiriciler için Reklam Ağı olan Audience Network’ün bir parçası olarak kullanıyor.

Bu sonbaharda piyasaya sürülecek olan iOS 14’ten başlayarak Apple, geliştiricilerin size IDFA’YI topladıklarına dair bir uyarı göstermelerini talep etmeye başlayacak ve bunu paylaşmayı tercih etmeniz gerekecek. Kullanıcıların büyük bir yüzdesinin “Hayır, teşekkürler ” demesi beklenebilir.”

Çarşamba günü, Facebook IDFA’YI tamamen toplamayı bırakacağını söyledi. İşte Bloomberg’den Kurt Wagner.:

Çarşamba günü Facebook, Idfa’yı iOS 14 cihazlarındaki kendi uygulamaları aracılığıyla Toplamayacağını ve bu kararın kitle ağını “ciddi şekilde etkileyeceğini” söyledi. Şirket, binlerce geliştiricinin mobil uygulamalarındaki reklam envanterini doldurmak için Facebook platformunu kullandığını ve bu pazarlama mesajlarını hedeflemeye yardımcı olmak için IDFA bilgisi olmadan, kitle ağı gelirinin %50’ye kadar düşebileceğini söyledi. Facebook, iOS 14 kullanıcıları için hizmeti tamamen ortadan kaldırmayı düşünüyor.

Facebook bir blog yazısında” bu yapmak istediğimiz bir değişiklik değil, ancak maalesef Apple’ın iOS 14’e yaptığı güncellemeler bu kararı zorladı ” dedi. “Bunun, yayıncıların iOS 14’te Audience Network üzerinden para kazanma yeteneğini ciddi şekilde etkileyebileceğini biliyoruz ve en iyi çabalarımıza rağmen, Audience Network’ü iOS 14’te o kadar etkisiz hale getirebilir ki, gelecekte iOS 14’te sunmak mantıklı olmayabilir.”

Facebook’un kendi reklam işi çoğunlukla iyi olacak, çünkü profiliniz ve uygulamalarındaki etkinliğiniz basit bir cihaz kimliğinden çok daha kullanışlı veriler içeriyor. Ancak şirket, reklam müşterilerinin çoğunun acı çekeceğini söylüyor.

Bugün Twitter’daki tüm bunlara ortak bir tepki şuydu: boo-hoo. ” Aww, zavallı bebek, Facebook, ” diyor arkadaşım Joanna Stern, temsili bir tweet. “Şimdi telefonunuzda yaptığınız her şeyi izlemek için izin istemek zorunda.”Sahte internet Bokunu söyledi:” Facebook’un bunu kötü bir şey olarak nasıl döndürdüğünü seviyorum.”

Açık olmak gerekirse, burada Apple’ın hareket meşru gizlilik teşvik, yalnızca kıyısında. Ve bunu, Facebook’un sık sık yaptığı için kendisini tebrik ettiği gibi yapar: kullanıcıyı kontrol altına alarak. Arkadaşım Walt Mossberg bu noktada şunları söyledi:” ios’un gelecek sürümünde, Apple, web’deki kullanıcıları izlemek isteyen uygulamalar için belirsiz bir devre dışı bırakma sisteminden açık bir devre dışı bırakma sistemine geçiyor ” diye yazdı. “Son! Benim görüşüme göre, kişisel verilerin toplanması için açık bir tercih gerektiren bir yasaya sahip olmalıyız.”

Ancak, Apple’ın telefonunuzdan topladığı çok çeşitli verileri kullanarak kendi reklamlarını size hedeflediğini bilerek farklı hissediyor musunuz? Çünkü öyle! İşte Wall Street Journal’da sabır Haggin ve Jeff Horwitz:

Apple, çevrimiçi reklamcılıkta büyük bir oyuncu değil, ancak kullanıcıların nereye gittiğine ve kullanıcıların Apple’ın uygulamalarında ne yaptığına bağlı olarak App Store’da ve Apple News’de gösterilen reklamları kişiselleştiren kendi küçük işletmesine sahip. Şirket, kendi reklam kişiselleştirmesi için ayrı kurallar uyguluyor; devre dışı bırakmak için, kullanıcıların iPhone’un ayarlarında bir seçenek bulması gerekir.

Apple, her yerde bir standart uyguladığını söylüyor. IDFA kısıtlamaları yalnızca şirketler arasında veri taşımak isteyen geliştiriciler için geçerlidir; tüm geliştiriciler kendi uygulamalarından oluşturulan verilere erişebilir. Ancak bu, Apple’ın reklam işini yürütmek için şirketler arasında veri taşımak zorunda olmadığı gerçeğini bir kenara bırakıyor — çünkü cihaza, işletim sistemine, App Store’a, verilere ve reklam ağına sahip.

Tamam, ama burada gerçekten kim acı çekiyor? Facebook’un bu isabeti alabileceğini biliyoruz ve elbette büyük oyun yayıncıları oyunlarını tanıtmanın başka yollarını bulacaklar. Ancak Recode, büyük yayıncıların ios’u tamamen terk etmeyi düşündüklerini bildiriyor çünkü reklamın değerinin çok fazla düşmesi bekleniyor:

“İnanılmaz derecede sadık bir okuyucu kitlesi olan Apple uygulama kullanıcılarımızdan para kazanmamızı zorlaştırıyor. Ve açıkçası, bir Apple uygulaması sağlama yeteneğimizi riske atıyor,” diyor İngiltere’nin Daily Mail ve diğer yayınlarının sahibi olan DMG Media’nın yayıncısı Martin Clarke; şirket, MailOnline iOS uygulamasının günde 1.2 milyon kullanıcı çektiğini söylüyor. “Diğer platformlardan daha az para kazanan bir platform için bir uygulama sağlamanın bir anlamı yok.”

Böyle dik bir düşüş daha önce de oldu. Apple, Safari web tarayıcısında benzer anti-izleme özelliklerini uyguladığında, geçen yıl bildirilen bilgilere göre, müşterilere ulaşma maliyeti yüzde 60 azaldı. Ücretsiz, reklam destekli haberlerin sağlıklı bir demokrasi için faydalı olduğuna inanıyorsanız, tüm bu Gizlilik yanlısı değişikliklerin bir bedeli olduğunu belirtmek gerekir.

Reklamlara aşık değilim, yemin ederim. YouTube, Hulu ve hatta the Verge’de onları kapatmak için her ay fazladan ödeme yapıyorum. Reklamlar önemli hizmetleri bir çok sübvanse eden ama aynı zamanda gerçek. Ne kadar az paranız varsa, günlük hayatınızı yaşamak için Facebook gibi şirketlerin ücretsiz hizmetlerine o kadar çok güvenirsiniz.

Reklamverenlerin toplayabileceği veri türleri, onunla neler yapabilecekleri ve nasıl depolayabilecekleri konusunda kesinlikle zor sınırlar olmalıdır. Belki de tüm bu şeylerin bugün olduğundan daha fazla sınırı olmalı.

Ancak, Apple’ın bir e-posta girişiminin gelir modelini dikte ettiğini gördüğümde ya da ana şirketi uygulama içi satın alma işlemini uygulamazsa WordPress blog sahiplerinden hata düzeltmelerini engellemekle tehdit ettiğimde gerginleştiğim gibi, bir işletmenin tüm ekonominin koşullarını ne ölçüde değiştirebileceğini gördüğümde endişeleniyorum. Özellikle de etkilenen hiç kimsenin itiraz etmek için anlamlı bir yolu olmadığında.

Çok az kişi IFDA üzerinden Facebook için gözyaşı dökecek. Birçoğunun bu özel anlaşmazlığı, iyi bir takımın kötü olanı yenerek merceğinden görmesi gereken dürtüyü anlıyorum. Ancak bu yaz olaylarında silikon Vadisi’nde tanıdığım insanlar aynı soruyu tekrar tekrar soruyorlar: Apple bir dahaki sefere kim sıkacak?

Related Posts

Yorum Bırak