Araştırmacılar 3 Boyutlu Kan Damarlarını Görüntülemek İçin Dünyanın En Küçük Esnek Kapsamını Yazdırıyor

Yazar: Buse Yıldız
70 Görüntülenme

Adelaide Üniversitesi ve Stuttgart Üniversitesi’nden birlikte çalışan bir bilim adamları ekibi, kan damarlarının içine bakmak için dünyanın en küçük, esnek kapsamını yarattı. Küçük kapsam, kan damarlarına yerleştirilebilen ve yüksek kaliteli 3D görüntüler sağlayabilen bir tıbbi cihaz oluşturmak için 3D mikro baskı kullanılarak oluşturulmuştur.

Projenin amacı, bilim adamlarının kalp krizi ve kalp hastalığı ilerlemesinin nedenlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktı. Araştırmacıların yarattığı 3D baskılı lens o kadar küçük ki farelerin kan damarlarını tarayabiliyor. Lens, bir insan saçının kalınlığı olan bir optik fiberin ucuna bağlanır.

Kameranın amacı, araştırmacıların kalp krizinin nedenlerini ve dünyanın dört bir yanındaki insanların önemli bir Katili olan kalp hastalığının ilerlemesini anlamalarına yardımcı olmaktır. Araştırmacılara göre, Avustralya’da kardiyovasküler hastalık her 19 dakikada bir kişiyi öldürüyor. Kalp hastalığında önemli bir faktör, yağ, kolesterol ve kan damarı duvarlarında biriken diğer maddelerden oluşan plaktır.

Ekibin yarattığı gibi küçük endoskoplar, doktorların plakların nasıl oluştuğunu görmek ve tedavi etmek için yeni yollar keşfetmek için damarların içine bakmalarını sağlar. Ekip, 3D mikro baskı tekniğini kullanarak çıplak gözle görmek için çok küçük olan karmaşık lensleri basmayı başardı. Koruyucu kılıfı da dahil olmak üzere tüm endoskop, yarım milimetreden daha azdır.

Küçük bir endoskopun doktorların oda dünyasını ne zaman kullanabileceği henüz belli değil. Daha küçük bir endoskop da prosedürlerden iyileşme süresini azaltma ve prosedürleri hasta için daha rahat hale getirme potansiyeline sahiptir.

Related Posts

Yorum Bırak