Araştırmacılar, küçük bir şişeye 75.6 TB veri kaydetmeyi başardılar

0

  İnsan tarafından üretilen dijital bilgilerin sayısı hızla artıyor. Bununla birlikte, veri depolama için tasarlanmış fiziksel cihazların geliştirme seviyesi o kadar hızlı değildir. Bu nedenle, şirketler bulut sistemleri oluşturmak için daha fazla sabit disk satın almak zorunda kalıyor. Microsoft’un yeni teknolojisi bu sorunu çözebilir. Böylece, şirketin yeni teknolojisi, bir kuvars parçasına terabaytlarca veri yazmanıza izin veriyor. Bu Techradar tarafından bildirildi .

    Microsoft Project Silica, kuvarsdan yapılmış yüksek mukavemetli cam üzerine lazer veri kaydı teknolojisine dayanmaktadır. Ancak bu işlem sırasında lazer kuvarsdan yapılan camın yapısını deforme eder. Deneyin bir parçası olarak, araştırmacılar 75.6 TB veriyi 2,5 inç ölçüsündeki erimiş kuvars parçasına kaydetmeyi başardılar. Karşılaştırma için, en büyük 3,5 inç sabit sürücü 20 TB’tır.

    Ancak Microsoft Project Silica uzmanlarının karşılaştığı temel sorun, kuvars malzemeden yapılmış bir sabit diskteki verilerin üzerine yazmanın imkansız olmasıdır. Dolayısıyla bu disk yalnızca verileri okumak için kullanılabilir. Bu, verilerin yedek sürümlerini oluşturmayı zorlaştırabilir. Sadece Microsoft’un değil diğer şirketlerin de bu tür bir teknoloji üzerinde çalıştığı unutulmamalıdır. Analistlere göre, 2025 yılına kadar dünya çapındaki dijital veri hacmi 175 ZT ( zettabayt ) olacak. Karşılaştırma için, 1 ZT’nin bir milyar TB’ye eşit olduğu unutulmamalıdır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku