Cambridge Araştırmacıları Dokunmak Zorunda Olmadığımız Bir Ekran Üzerinde Çalışıyor!

Yazar: Buse Yıldız
91 Görüntülenme

Bu noktada, her akıllı telefon kullanıcısının dokunmatik ekranlarının sahip oldukları en iğrenç cihazlardan biri olduğunu bildiğini varsayıyoruz. Dokunmatik ekranın yüzeyi, insanları hasta etme potansiyeline sahip virüsler ve bakterilerle dolu olabilir. Bu, mevcut dünya ikliminde, insanları potansiyel olarak öldürebilecek hastalıklara yol açan koronavirüs pandemisi ile özellikle önemli bir konudur.

Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, dokunulması gerekmeyen yeni bir dokunmatik ekran türü üzerinde çalışıyorlar. Dokunmatik ekran “no-touch” olarak adlandırılan ve özellikle araçlarda kullanım için geliştirildi var. Araştırmacılar, patojenin cihaz yüzeyinden bulaşma riskini azaltma yeteneği nedeniyle COVİD-19 sonrası dünyada yaygın olarak kullanılabileceğine inanıyorlar. Teknolojinin arkasındaki patent “predictive touch” olarak bilinir ve Jaguar Land Rover ile araştırma işbirliğinin bir parçası olarak geliştirilmiştir.

Araştırmacılar, günümüzde giderek daha fazla aracın eğlence, navigasyon veya sıcaklığı kontrol etmek için dokunmatik ekran teknolojisine sahip olduğunu söylüyor. Bir zorluk, kullanıcıların yollardan gelen hızlanma veya titreşim nedeniyle doğru öğeye dokunmayı sık sık kaçırabilmeleridir. Dikkatlerini yola çıkarmış olan eylem eksik, tamamlamak için çalışıyorlar genellikle anlamına gelir.

Predictive touch Teknolojisi, kullanıcının fare imlecini yapmak istediği seçimin üzerine getirmesini sağlar ve seçim yapılır. Sürüş simülatörleri ve yol tabanlı denemeler kullanılarak yapılan laboratuvar testlerinde, predictive touch Teknolojisi etkileşim çabasını ve süresini %50’ye kadar azaltmayı başardı. Zaman azaltma, kullanıcının amaçlanan hedefini, işaretleme görevinin başında yüksek doğrulukla tahmin etme yeteneğinden kaynaklanmaktadır.

Araştırmacılar, teknolojinin akıllı telefonlara dahil edilebileceğini ve yürürken veya koşarken yararlı olacağını söylüyor. Teknoloji ayrıca, Parkinson hastalığı veya serebral palsi gibi titreme veya ani el sarsıntılarına neden olan çeşitli koşullardan muzdarip insanlar için de iyi çalışır. Bu teknolojinin ticari pazara ne zaman girebileceği henüz belli değil.

Related Posts

Yorum Bırak