Drone Nedir? Drone Nerelerde Kullanılır?

Yazar: Buse Yıldız
12 Görüntülenme

Günümüzde giderek gelişen teknolojik aletler ve çalışma prensipleri, her geçen zaman insana olan ihtiyacın da azalmasına olanak sağlamaktadır. Son yılların popüler teknolojik aletlerinden olan Drone’lar ise hem sağladıkları kolaylıklar, hem de olası sağlaması düşünülen kolaylıklar göz önüne alındığında oldukça etkili teknolojik araçlar olarak ön plana çıkmaktadır. Bir nevi İnsansız Hava Aracı olan drone’ların çalışma alanları gün geçtikçe artmakta ve insanlara bazı alanlarda daha çok kolaylıklar sağlamaktadırlar. Uzaktan bir kumanda veya yazılım kodları ile kontrolü sağlanabilen drone’ların havadan görüntüleme istendiğinde daha az maliyetli bir yol olarak karşımıza çıktığını görebilmekteyiz. Bir helikopter ile havadan alınmak istenen görüntü için harcanan büyük enerji, drone sayesinde oldukça düşük seviyelerde olabilmektedir. Son zamanlarda yangın söndürme gibi zorlu işlerde bile kullanılmaya başlanan drone’lar için birçok marka, model ve ebattan söz edilebilir. 

Havadan görüntü almak isteyen ABD uçakları, Vietnam savaşı sırasında uçaklara kamera yerleştirerek bölgelerin fotoğraflarını ele geçirmişti. Bu çözüm; dönüş ve yakınlaşma açısı sağlamayan veya kontrol edilen kameralar olmadıkları için görüntülerin sadece kamera açısından alındığı kadarıyla kullanıldığı söylenebilir. Yeni nesil teknolojik aletler olan drone’lar ise uzaktan kumanda edilen uçuş yönleri, havalanıp inmeleri ve kendilerinde bulunan kameranın yönünün belirlenmesi gibi avantajlar sağlayarak oldukça kullanışlı aletler haline gelmektedirler. 

Televizyon Dünyasında Drone

Son zamanlarda teknolojik ürünler içerisinde satış rekorları kıran ürünlerden olan drone’lar sağladıkları görüntü farklılıkları ile oldukça tercih edilmektedirler. Gün geçtikçe daha ileri seviyelere çıkan drone’lar bazı film, dizi ve televizyon şovlarında kullanılabilmektedir. Film ve dizi çekimlerinde vaat ettiği filmografisi sebebiyle yönetmen ve film yapımcıları için tercihlerden biri olan drone’lar, açık alanda yapılan televizyon şovları için ise yine oldukça kolaylıklar sağlayabilmektedir. 

Spor Dünyasında Drone

Drone’ların bir diğer kullanım alanları ise spor dünyası olabilmektedir. Uzun parkurlu otomobil, bisiklet gibi spor yarışlarında havadan görüntünün oldukça önemli olduğu dallarda drone’un kullanımı oldukça önemlidir. Yine birçok ekstrem spor için havadan görüntü alması sebebiyle oldukça kolaylıklar sağlayan drone’lar futbol maçları için de farklı açılarda yakaladıkları görüntüler sayesinde oldukça kullanışlı olabilmektedir. Açık havada yapılan spor branşlarının tamamında kullanımı sağlanabilen drone’lar için spor dünyasındaki genişlik daha da artacak gibi durmaktadır. 

Seyahat Dünyasında Drone

Drone sayesinde tanıtımı kolaylaşan yerlerin havadan görüntüleri insanlar için seyahat planlarını belirlerken bir etken noktası olabilmektedir. Drone ile çekilmiş olan görüntünün vaat ettikleri üzerine tatil planını sorgulayan kişiler için gitmek istenen yere ait drone kaydının dijital ortamda yer alması oldukça önemli olabilmektedir. 

Küçük Şirketler İçin Drone

Reklam açısından büyük şirketler ile yarışmakta güçlük çeken birçok kafe, restoran vb. küçük mekanlar için drone’lar hayat kurtarıcı olabilmektedir. Drone sayesinde güzel bir reklam ile mekanlarını pazarlama şansı olan bu küçük şirket sahiplerinin drone bakış açısı çok daha fazla olumlu olabilmektedir. Bazı büyük firmaların ürünlerinin tanıtmak için; örneğin büyük bir sitenin tanıtımı… oldukça kullanışlı olabilmektedir. Drone’un pazarlama aracı olarak kullanımı oldukça ilginç şekillerle de ön plana çıkabilmektedir. Drone bağlanan tanıtım broşörü veya afişi ile yukardan şehir turu attırılarak reklamcılık yapıldı ve oldukça etkili sonuçlar verdi diyebiliriz. 

Tarım Alanında Drone

Büyük tarım alanlarının tek tek incelenmesi günleri alabilecekken, drone sayesinde yukardan incelenen tarım alanı hem enerjiden kazanç sağlattırmakta, hem de tarlada var olan sorunun tespit edilmesinde oldukça önemli bir adım attırmaktadır. Drone ile kontrolü sağlanan büyük tarım alanının verimli bölümleri veya verimsiz bölümleri saptanarak gerekli çözüm şekilleri devreye sokulabilmektedir. 

Drone Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır?

Son zamanlarda drone kullanan insanların sayısı oldukça artmış olmakla birlikte, bu uçuşların olası zararlı yönleri hesaba katarak, drone için ehliyet şartı ortaya atıldı. Drone ehliyeti sayesinde kötü kullanım veya canlı hayatını riske atacak durumların önüne geçilmekti. Oldukça popülerleşen ve hobi anlamında birçok insanın gözdesi olan drone’lar için bazı kriterlere göre farklı isimde ve tipte drone ehliyetleri verilmektedir. 500 gr – 4 kg ağırlık aralığında bir drone sahip olunması durumunda ehliyet şartı aranmamaktadır. Ancak bu durum ticari bir amaçla kullanılacaksa eğer yine bu kişilerin de ehliyet alması şart olmaktadır. 4 kg ila 25 kg aralığında bir ağırlığa sahip olan drone sahipleri İHA1 ehliyeti edinmelidirler.

25 kg ağırlığından büyük ağırlığa sahip olan drone sahipleri için ise İHA2 ve İHA3 ehliyetlerinin kullanımı şart olmaktadır. Birçok alanda kullanımı her geçen gün artan drone’lar için ehliyet alabilmek oldukça kolay olmaktadır. Yaklaşık 12 saatlik bir eğitim ve 800 – 1000 TL arası bir ehliyet ücreti ile drone ehliyeti alınabilir. Drone ehliyeti almak için gidilebilecek kurum sayısı günümüzde Türkiye’de 22 olsa da her geçen gün bu sayının artması beklenmektedir. 

Drone’u Oluşturan Parçalar Nelerdir?

Birçok marka, model, ebat ve teknolojik donanım ile üretilen drone’ların parçaları değişkenlik gösterebilmektedir. Standart bir drone’a ait parçalar neler olmalıdır ona bakalım. 

Çerçeve

Çerçeve insanın omurgası ve kaburgası olarak düşünülebilir. Drone’un diğer tüm parçalarının bir arada durması ve drone’un hareket mekanizmasının doğru bir ivme ile yürümesi için bu çerçeve oldukça önemlidir. İskelet olarak da isimlendirilen bu mekanizma plastik veya karbon fiberden oluşabilmektedir. Çerçeve en etkili uçuşun sağlanabilmesi için oldukça önemli bir parçadır. Drone’un ağırlık merkezinin eşit dağılmasının en büyük etkisi çerçevede olmaktadır. 

Motor

Drone çerçevesini anlamlandıran ve en önemli ikinci parça olan motor her kola için ayrı ayrı olmaktadır. Kullanım amacına göre belirlenen motorun gücü ve hacmi de yine ne için kullanılacağı ile eş orantılıdır. Ağır bir şeyler taşımak için kullanılacak olan drone’un motorlarının zayıf kalması drone için kısa sürede ölüm anlamı taşımaktadır. 

Pervaneler

Drone’un uçma eylemini yerine getiren malzemeler tahmin edileceği üzere pervanelerdir. Drone’un uçması ve yönlerinin genel hatları ile pervaneler tarafından sağlandığını bilmekle birlikte, pervanelerin drone’un çerçevesini kaldırabilecek büyüklükte olması beklenmektedir. 

Pil veya Piller

Drone için önemli bir parça olan piller enerjiyi sağlayan yegane materyallerdir. Uçan bir mekanizmanın aradığı enerjiyi içinde barındıran piller drone’a bağlı bataryalarda olabilmektedir. Drone’un ne kadar süre uçabileceği ile bataryasının ne kadar güçlü olduğu doğru orantılıdır. 

Elektronik Hız Denetleyicisi (ESC)

Drone’un kontrol edilebilmesini sağlayan en önemli parça ESC olmaktadır. Her kolda bulunan farklı motorların hızlarının kontrolünü sağlamak ana beyin gibi olarak düşünülebilen ESC’lerin görevi olmaktadır. 

Verici ve Alıcı 

Verici ve alıcı tam anlamıyla aradaki kablosuz alanın izahı olabilir. Drone ve drone’u uçuran insan arasındaki iletişim bu yolla sağlanır. 

Kısaca Gelecekte Drone’lar Nasıl Olabilir?Drone mantığının gelişmesi ile birlikte artık yakın bir zamanda verilen sipariş camdan drone ile birlikte getirilirse şaşırılmaması gerekilecektir. Ayrıca drone kullanımının yaygınlaşması birçok faydanın yanında belli başlı toplumsal sorunların yaşanması, hayatın gizliliği kanunların çürütülmesi gibi sorunları da beraberinde getirmesi kaçınılmaz olabilir. Bu gibi sebepler düşünüldüğünde drone ehliyeti almak oldukça etkili bir yol olabilir.

Related Posts

Yorum Bırak