Elon Musk, Starship uzay aracının ilk “ciddi” uçuşunu duyurdu

Yazar: Buse Yıldız
35 Görüntülenme

ABD uzay aracı Starship kısa süre önce 120 metre yüksekliğe başarılı bir “sıçrama” yaptı , ancak şirket şimdiden beyin çocuğunu test etmek için daha ileri bir aşamaya hazırlanıyor. SpaceX Elon Musk başkanına göre, bir sonraki uçuş, cihazın son tasarım versiyonuna yakın yapılacak ve çok daha etkileyici bir yükseklikten yere geri dönmesi gerekecek.

 

Spacex yıldız gemisi

İşadamına göre şirket, Starship test uçuşlarının ilk fazını tamamladı. SN8 kod adlı prototip bir uzay aracının geliştirilmesi bir hafta içinde tamamlanacak ve statik testlerin tamamlanmasının ardından SpaceX, uzay aracını yaklaşık 18 kilometre yüksekliğe fırlatmaya çalışacak.

Basının şaka yollu “su kulesi” veya “teneke kutu” olarak adlandırdığı SN5 ve SN6’nın aksine, yeni nesil gemide tam bir burun konisi ve uçuş kontrol kanatları olacak. Hazırlık ve bazı yer testleri biraz zaman alabileceğinden, SN8 için kesin lansman tarihi hala bilinmemektedir. Yine de SpaceX’in bu yılın Şubat ayı başlarında yüksek irtifa uçuşu için izin talep ettiği biliniyor.

Spacex yıldız gemisi

SpaceX’in uzay turizmi ve gezegenler arası seyahat ile ilgili projelere giden yolda ilk adımı, 18 kilometrelik irtifaya uçuş olması bekleniyor.

Related Posts

Yorum Bırak