Eski YouTube moderatörü video hizmetine dava açtı: Nedeni nedir?

0

YouTube’un eski moderatör video servisi karşı dava açtı. Bu nedenle video servisi, kendisini ve meslektaşlarını günlük şiddet içeriklerinin neden olduğu psikolojik travmadan korumadı. Bu Cnet tarafından bildirildi . Video hizmetine karşı açılan davada, YouTube’un düzenli olarak iç güvenlik kurallarını ihlal ettiği ve moderatörlere gerekli yardımı sağlamadığı belirtiliyor.

Bugün dava açan kişi için kanibalizm , çocukları, tecavüz , suikast , yaralarını taşıma , zoofiliya ve toplu vurma gibi videoları kapsayan videoları takip etti. YouTube’a dava açan kimliği bilinmeyen bir kişi, video hizmetinde çalışmasının bir sonucu olarak ağır psikolojik travma yaşadığını ve travma sonrası stres bozukluğu belirtileri geliştirdiğini söyledi.

 Davada ayrıca kişinin uyku sorunları olduğu da belirtiliyor. Örneğin uykusuzluk, kabuslar ve panik ataklar. Aynı zamanda konser gibi kalabalık yerlere gidemez. Bu yüzden toplu silahlı saldırılardan korkuyor. Adam Collabera için çalışıyordu . Bu ajans, içerik denetleme hizmeti Youtube’un yüklenicisidir. Davada her iki şirketin de olumsuz özelliklerine atıfta bulunuldu.

– Eğitim sırasında yeni çalışanlara herhangi bir özel eğitim olmaksızın şiddet içeren içerik tanıtıldı. Stajyerler, kendini iyi hissetmeyen insanların odadan çıkabileceğini söylüyor. Ancak kimse işini kaybetme korkusuyla odadan çıkmıyor.

– Eğitimler sırasında koordinatörler, çalışanların nasıl hissettiğine ve tahammülüne dikkat etmediler. Düzenli egzersiz yapmaları, iyi uyumaları ve işe ara vermeleri tavsiye edildi. Ancak içerik moderatörleri çalışmaya başlar başlamaz ara verilemeyeceğini anladılar.

– YouTube’un iç kurallarına göre moderatörler içeriği günde 4 saatten fazla izlememelidir. Ancak, çalışan sayısının az olması nedeniyle, video hizmetinde halihazırda çalışanlar normalden daha uzun süre tutuldu.

– Youtube moderatörleri insan sağlığı eğitmenlerine danışabilir. Ancak dava, eğitmenlerin tıp eğitimi almadıklarını belirtiyor. Bu nedenle, psikolojik bozukluğu teşhis edemediler veya tedavi edemediler. Eğitmenlerden biri davacıya yasadışı uyuşturucu almasını tavsiye etti ve diğeri ona Tanrı’ya güvenmesini tavsiye etti.

– Moderatörler sorunları hakkında eğitmenlerle açıkça konuşmadılar. Çünkü yönetimin bu sorunların farkına varacağından ve bunun sonucunda işten çıkarılma riskinin artacağından korktular.

    Davada ayrıca YouTube’un kendisini tüm sorumluluklardan kurtarmak için her türlü önlemi aldığı belirtiliyor. Dolayısıyla içerik moderatörleri tarafından imzalanan sözleşme, yaptıkları işin travma sonrası stres bozukluğuna yol açabileceğini belirtiyor. YouTube hizmetinin eski içerik moderatörüne dava açan bir hukuk firması olan Joseph Saveri, daha önce konuyu tartışmak için Facebook’a başvurmuştu. .

    Bu dava sonucunda Facebook, çalışmalarında travma sonrası stres bozukluğu yaşayan moderatörlere toplam 52 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Mart 2018’de Facebook’un içerik moderatörü iş yerinde kalp krizinden öldü. Meslektaşları, hayatını kaybeden moderatörün her zaman kovulmaktan korktuğunu söyledi. Bir başka şirket çalışanı ise günde 1-2 saat uyudu, sporu tamamen bıraktı ve daha fazla yemeye başladı. Sonuç olarak, travma sonrası stres bozukluğundan da muzdaripti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku