Evden Çalışırken Hackerlara Karşı Savunma Yöntemleri

Yazar: Buse Yıldız
89 Görüntülenme

Evde çalışmak sizi normal zamanlarda bile bilgisayar korsanlarına açık bırakabilir ve bunlar normal zamanlar değildir. ABD’de milyonlarca insan, yeni koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için evde kalma emriyle, daha birçok insan artık kişisel alanlarında, bazen kişisel bilgisayarlarında veya telefonlarında çalışıyor. Siber güvenlik uzmanları, bilgisayar korsanları için çok daha geniş bir hedef olduğunu söylüyor.

Evde, tıkladığınız her bağlantıyı tarayabilen ve indirdiğiniz dosyaları tehlike belirtileri için tarayabilen kurumsal yazılım tarafından korunmanız daha az olasıdır. Buna ek olarak, beyniniz, ülke çapında sağlık sistemlerini aşırı yüklemekle tehdit eden bir hastalığın yayılması ve içeride kalan tüm lojistik sorunlar nedeniyle endişelerle kızartılabilir.

Kimlik Hırsızlığı kaynak Merkezi’nin Başkanı ve CEO’su Eva Velazquez,” bu büyüklükte bir şeyden kurtulan pek çok insan olduğunu sanmıyorum ” dedi.

Bununla birlikte, riski sınırlamak için atabileceğiniz basit adımlar vardır. Bu iyi bir şey, çünkü siber güvenlik firmaları bilgisayar korsanlarının son zamanlarda daha aktif hale geldiğini söylüyor. Zscaler’deki araştırmacılar, Ocak ayından bu yana, Genel hack olaylarında her ay %15 ila %20’lik bir artış ve kullanıcıları kandırmak için “coronavirus” veya “COVİD-19” gibi terimleri kullanan hack tehditlerinde bir artış gördüklerini söylüyorlar.hassas bilgileri teslim etmek veya kötü amaçlı yazılım yüklemek. Microsoft, bir blog yazısında, pandemiye atıfta bulunan saldırıların toplam hacminin “çok küçük” olduğunu söylerken, şirket kendinizi bilgisayar korsanlarından korumak için hala iyi bir zaman olduğunu söyledi.

Sınırlayıcı kesmek, işteki baş ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir ve aynı zamanda bilgisayar korsanlarının şirketinizin tuttuğu verileri çalmasını da engelleyebilir. Ve kişisel ve profesyonel hayatınız şu anda karıştığından, kendi hassas bilgilerinizi aynı anda bilgisayar korsanlarına teslim etmekten kendinizi durdurabilirsiniz.

Evden daha güvenli bir şekilde çalışmak için neler yapabilirsiniz?

Yazılımınızı Güncelleyin

Ofisinizde olmadığınız için, şirketiniz yazılımınızı otomatik olarak güncel tutmak için daha zor olabilir. Ve bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak işi bilgisayar korsanlarını durdurmak olan profesyoneller, yazılımınızı güncel tutmanın yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri olduğunu söylüyor.

Yazılım şirketleri güvenlik kusurlarını gideren güncellemeler yayınladıklarında, bilgisayar korsanlarına yazılımın eski sürümünü çalıştıran cihazlara erişmelerine yardımcı olan bir anahtar veriyorlar. Yazılımınızı güncellerseniz, kilitleri değiştirirsiniz ve bilgisayar korsanlarının içeri girmesi çok daha zor olacaktır.

Güncellenmesi gereken telefonu ya da dizüstü bilgisayar üzerinde çalışan sadece uygulamalar değil. Cihazlarınızdaki işletim sistemlerinin güncel olduğundan da emin olabilirsiniz. Yönlendiricilerin bile güvenli olması gerekir, ancak yönlendirici Üreticileri genellikle bu güncellemeleri otomatik olarak yükler. Çarşamba günü, Virginia Senatörü Mark Warner, NETGEAR ve Google gibi şirketlere, iş, sağlık ve eğitim için ev internetine güvenen kişilerin güvenli yönlendiriciler kullandığından emin olmalarını istedi.

Tabii ki, potansiyel dezavantajlar var. Yazılım güncellemelerinin kendileri bazen cihazınızda sorunlara neden olabilir, işiniz için gerekli olan programları kırabilir veya cihazınızı kullanılamaz hale getirebilir. Bununla birlikte, bu sorunlar genellikle hızlı bir şekilde fark edilir ve çözülür. Bu nedenle, güncellemeyle ilgili herhangi bir sürpriz sorun olmadığından emin olmak için beklemeniz gerekiyorsa, devam edin, ancak çok uzun süre beklemeyin.

İki faktörlü kimlik doğrulaması kullanın

Eğer hackerlar sisteminize sızmak için yönetmek yoksa, kullanıcı adları ve parolaları çalmak için mümkün olabilir. Kulağa korkutucu geliyor, ancak bu bilgiyi bilgisayar korsanları için daha az kullanışlı hale getirmek için yapabileceğiniz bir şey var. Buna iki faktörlü kimlik doğrulama denir ve oturum açma kimlik bilgilerinizi girdikten sonra oturum açmayı tamamlamak için bir kerelik kod girmenizi veya bir donanım belirteci kullanmanızı gerektirir.

Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, şifrenizi çalmak, bir bilgisayar korsanının kişisel banka hesabınıza veya şirketinizin bordro sistemine giriş yapması için yeterli değildir. Bu ekstra bir adım, ancak bilgisayar korsanlarını durdurmanın en etkili yollarından biri. Birçok küçük işletme tarafından kullanılan Microsoft ve Google bulut hizmetlerindeki güvenlik ayarları, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenize ve hesaplarınızı güvende tutmak için diğer seçenekleri görüntülemenize olanak tanır.

Kimlik avı dolandırıcılığından kaçının

Tıpkı koronavirüsün neden olduğu hastalık olan covid-19 hakkında dolandırıcılık ve sahte bilgiler için uyanık olmanız gerektiği gibi, bilgisayar korsanlarından ve dolandırıcılardan gelebilecek şüpheli mesajlara karşı uyanık olmalısınız.

Microsoft’a göre, hack saldırılarının %91’i, Kimlik Avı saldırısı olarak adlandırılan kötü amaçlı bir e-posta ile başlıyor. E-postalar tüm formları alabilir. Bazıları, bölgenizdeki koronavirüsün yayılmasıyla ilgili hayati bilgiler vaat edebilir, ancak aslında bilgisayarınıza bulaşabilecek kötü amaçlı bir dosya içerir. Diğerleri, patronunuzdan geliyormuş gibi görünmek için sahteciliği kullanacaklar ve aceleyle ona biraz para göndermenizi isteyecekler.

Bu, özellikle 1 Nisan’da, kafa karıştırıcı, şaka mesajlarının April Fools Day için sosyal medya alanları ve gelen kutuları etrafında yüzme eğiliminde olduğu zaman geçerlidir. Bu gün zihinsel savunmanızı düşürmeyin ve normalde şüpheli bulacağınız bir şeyi tıklayın.

Evden çalışırken, koridorda yürüyemez ve patronunuzdan garip bir fon talebi hakkında daha fazla ayrıntı isteyemezsiniz, ancak yine de telefonla kayıt olabilirsiniz, diyor siber güvenlik firması Tanium’un bilgi güvenliği sorumlusu Chris Hallenbeck.

Bu şekilde, “aniden 200.000 $’ I niyetinde olmadığınız bir yere göndermeyeceğinizi söyledi.”

Related Posts

Yorum Bırak