Facebook, Siyasi Adayların Seçim ile İlgili Yayınlarını Etiketleyecek

Yazar: Buse Yıldız
91 Görüntülenme

Sosyal ağ, insanları seçimlerle ilgili doğru bilgilerle birleştirmeyi amaçlamaktadır.

Perşembe günü Facebook, ABD’deki Başkan adayları da dahil olmak üzere federal yetkililerden ve adaylardan oy kullanma ile ilgili yayınlara etiket eklemeye başladı. Etiket, insanları seçimlerle ilgili güvenilir bilgilere yönlendirmek içindir ve yanlış bilgi içerip içermediğine bakılmaksızın yayınlarda görünecektir.

Şimdilik, etiketler işaret edecek usa.gov/voting, oylama bilgileri ile resmi bir hükümet web sitesi. Özellikle posta yoluyla oylama ile ilgili mesajlar usa.gov/absentee-voting şirket, bu yaz daha sonra piyasaya sürüldüğünde insanları yeni seçmen bilgi merkezine yönlendirmeyi planlıyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Haziran ayında, seçmenlerin bastırılmasını engellemek için yapılan diğer çabaların yanı sıra oylama yayınlarına etiket eklemeyi planladığını açıkladı. Şirket sonunda bu etiketleri sadece federal yetkililer ve adaylar değil, herkesin oy vermesiyle ilgili yayınlara genişletmeyi planlıyor.

Facebook, politikacıların platformdaki gerçekleri kontrol etmekten muaf olan reklamlarda yalan söylemelerine izin vermek de dahil olmak üzere yanlış bilgilerle mücadele etmek için yeterince şey yapmamakla suçlandı. Rus trolleri, 2016 ABD başkanlık seçimleri sırasında dezenformasyonu yaygınlaştırmak için sosyal ağı kullandı.

Perşembe günü, ProPublica ve kar amacı gütmeyen ilk Taslak tarafından yayınlanan bir rapor, posta yoluyla oylamadan bahseden Facebook’taki “en iyi performans gösteren yayınların” neredeyse yarısının “yanlış veya yanıltıcı” olduğunu buldu.”

Related Posts

Yorum Bırak