Facebook ve İnstagram Kullanıcılarının Bağış Toplaması İçin Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor!

Yazar: Buse Yıldız
94 Görüntülenme

ABD, İngiltere ve İrlanda’daki İnstagram kullanıcıları bağış toplama etkinlikleri oluşturabilecekler.

Facebook instagram’a ait bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan ınstagram, Salı günü yaptığı açıklamada, kullanıcıların kişisel amaçlar için para toplamaları için yeni bir yol yayınladığını söyledi.

Sosyal ağ, ABD, İngiltere ve İrlanda’daki kullanıcıların ilk testin bir parçası olarak İnstagram aracılığıyla kişisel bağış toplayıcıları oluşturabileceklerini söyledi. Kullanıcılar, “Profili Düzenle”, “bağış toplama Ekle” ve “para Topla” seçeneğine dokunarak bir bağış toplayabilir.”Bir fotoğraf ekleyebilecekler, bir bağış toplama kategorisi seçebilecekler ve bağış toplamalarına bilgi ekleyebilecekler.

Kullanıcılar, 30 gün boyunca çalışan bir bağış toplama oluşturmak için en az 18 yaşında olmalıdır. Bağış toplama süresi de uzatılabilir. İnstagram, kullanıcıların topluluk projeleri, tıbbi masraflar, cenaze masrafları ve diğer kişisel nedenler için para toplayabileceklerini söylüyor. İnstagram, kullanıcılar para toplamaya başlamadan önce bağışçıları gözden geçirecek ve onaylayacaktır.

Yeni özelliğin piyasaya sürülmesi, İnstagram’ın Minneapolis’teki 46 yaşındaki siyah bir adam olan George Floyd’un polis cinayetinin ardından sosyal aktivizmdeki artışa nasıl tepki verdiğini gösteriyor. İnsanlar, sosyal adalet örgütleri ve yeni koronavirüsle savaşmaya yardımcı olan gruplar da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle para toplamak için sosyal medyaya yöneldiler. İnstagram, fotoğraf hizmetindeki bağışların son 30 gün içinde iki katına çıktığını ve bağıştan bahseden yayınların %200’den fazla arttığını söyledi. Facebook ve İnstagram kullanıcıları, Ocak ayından bu yana koronavirüsün neden olduğu solunum yolu hastalığı olan covid-19 ile ilgili bağış toplayıcılar için 65 milyon dolardan fazla para topladı.

İnstagram zaten kullanıcıların para toplayabilecekleri başka yollara sahip. Fotoğraf uygulaması, kullanıcıların 24 saat içinde kaybolan içeriği yayınladıkları hikayeler aracılığıyla önemsedikleri nedenlere bağış yapmalarını sağlar. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar, geçici yayınlarına bir bağış etiketi ekleyebilir. Nisan ayında şirket, kullanıcıların canlı videolar sırasında bağışçılara oluşturmaları ve bağış yapmaları için bir yol ekledi.

Facebook ve İnstagram’da 2015’ten bu yana 45 milyon kişi 3 milyar dolardan fazla para topladı.

Yalnızca ABD, İngiltere, Fransa, İspanya ve Portekiz gibi belirli ülkelerdeki kar amacı gütmeyen kuruluşlar instagram’da bağış toplama ve bağış araçlarını kullanabilir. Şirket, bir bağış etiketi ile bağış yapabilecekleri bir ülkede yaşayan kullanıcıların da kişisel bir bağış toplayıcısına katkıda bulunabileceğini söyledi.

Bağış yapmak isteyen kullanıcılar, ödeme bilgilerini İnstagram’a girmelidir. Stripe bağışçıların ödemelerini işliyor.

Related Posts

Yorum Bırak