Facebook’un büyük QAnon baskısı çok geç gelmiş olabilir

Yazar: Buse Yıldız
65 Görüntülenme

Platformda yıllarca süpürasyondan sonra, hareket artık herhangi bir sosyal ağdan daha büyük

Tide Pods mücadelesi bir halk sağlığı krizi olmadan önce, bu bir şakaydı. Başlangıçta 2012 yılında piyasaya sürülen çamaşır deterjanı kapsülleri, garip bir şekilde lezzetli görünmek için zamanla gelişti: yemyeşil ve mavi jeller, birbirlerinin etrafında çekici bir şekilde döndüler, hepsi de onları yemeye cesaret ettiler. Bu, gelgit kapsüllerinin gizlice şeker olduğu konusunda birçok şakaya yol açtı ve orada durmuş olabilir — ama sonra insanlar aslında onları yemeye başladı. “Tide Pods challenge”, 2018’de sosyal ağlarda keskin bir şekilde yükseldi ve sonuçta 10.000’den fazla çocuğun Tide Pods içinde gerçekten yenmeyen herhangi bir maddeye maruz kaldığı bildirildi. Washington Post, etkilenen gençlerin dörtte birinden fazlasının kasıtlı olduğunu bildirdi.

Sonunda platformlar Tide Pods meydan okumasını yasakladı ve tüketimlerinin etrafındaki mani azaldı. Ancak bu hikaye, o zamandan beri cevap vermek için mücadele ettikleri Facebook, YouTube ve Twitter gibi platformlara sorular sordu. Bir şakayı ne zaman ciddiye almaya başlıyorsun? Aptal konuşma ne zaman tehlikeli bir şeye dönüşür? Çılgın bir komplo teorisi, bir bok direğinden şiddete yönelik potansiyel bir kışkırtmaya ne zaman geçer?

Başka bir deyişle, Tide Pod mücadelesi hakkında herhangi bir konuşmayı yasaklamak için doğru zaman ne zamandı?

Geriye dönüp baktığımda, cevabın “daha erken ” olduğu açık görünüyor.”Ama” daha erken ” hala ne zaman bir cevap değil.

Tüm bunları bugün, Facebook’un QAnon ile ilgili son hesap temizliğini, Donald Trump’ın satanist pedofillerin ülkesini temizlemek için gizlice çalışan akıllı bir kişi olduğunu ve teğmenleri 4chan kullanıcılarına kodlanmış mesajlar göndermek için kullandığını okudum. (Ben Collins ve Brandy Zadrozny, 2018’de NBC News için bir hile olarak Qanon’un kökenleri hakkında kesin bir makale yazdı.) Yüzünde, bu teori, Tidepodların gizlice lezzetli tadı olduğu fikrinden daha az bir şaka gibi görünmüyor. Ancak çamaşır deterjanında olduğu gibi, binlerce Amerikalı şimdi QAnon tarafından zehirlendi ve sonuçların çok daha korkunç ve uzun ömürlü olması muhtemel görünüyor.

Ama önce Temizle. İşte NBC News için Çarşamba günü Collins ve Zadrozny:

Facebook, Facebook instagram’da 10.000’den fazla sayfa ve neredeyse 2.000 Facebook grubunun erişimini kısıtlayan kapsamlı bir eylemin parçası olan Trump yanlısı komplo teorisi Qanon’a bağlı yaklaşık 900 sayfa ve grup ve 1.500 reklamı yasakladı.

Facebook ayrıca, Qanon’a, siyasi milislere ve antifa gibi protesto gruplarına bağlı şiddet söylemlerini sınırlamak isteyen “politika genişlemesi” olarak adlandırdıkları şeyin bir parçası olarak binlerce hesap, sayfa ve grup çıkardı.

Twitter geçen ay benzer bir hamle yaptı, 7.000 hesabı yasakladı ve 150.000’e daha fazla kısıtlama getirdi. Facebook’un qanon gruplarının kullanıcılara önerilmesini önleme hareketi, yeni taraftarların işe alınması için önemli bir yolu kesebilir. Facebook, bir blog yazısında,” insanların bu hareketleri ve grupları destekleyen içerik yayınlamasına izin verirken, içerik politikalarımızı ihlal etmedikleri sürece, platformumuzda organize olma yeteneklerini kısıtlayacağız ” dedi.

New York Times’da Sheera Frenkel, Facebook’un Qanon gruplarının “Plandemik” aldatmacayı teşvik etmede önemli bir rol oynadığı Mayıs ayında hareketi daha yakından incelemeye başladığını bildirdi. Ancak o zamana kadar, Q taraftarları zaten Kongre için koşuyorlardı ve bazıları gerçek dünya şiddeti ile bağlantılıydı. Frenkel yazıyor:

New York’ta, Qanon teorilerini Demokrat başkan adayı Joseph R. Biden Jr. ‘ I “çıkarmak” istemesinin bir nedeni olarak gösteren bir kadın, 1 Mayıs’ta arabasında düzinelerce bıçakla tutuklandı. Grup, geçen yıl bir tren kaçırma da dahil olmak üzere bir düzineden fazla şiddet olayıyla bağlantılıydı; geçen ay, bir QAnon destekçisi Kanada’daki bir hükümet konutuna bir araba çarptı.

Ağındaki ani etkinlik, gerçek olaylarla birleştiğinde, Facebook’u Qanon’un yayılmasını sınırlamak için politika değişikliklerini tartışmaya itti, iki çalışan söyledi. Ancak konuşmalar durdu, çünkü QAnon ile ilgili grupları, sayfaları ve hesapları yıkmak, hareketin sosyal medya şirketlerinin onları susturmaya çalıştığı komplo teorisini besleyebilir.

Facebook’un bu yasakları yayınlaması birkaç ay sürmesinin başka nedenleri de var ve şirketin Boogaloo gruplarına karşı yaptığı son eylem bazı ipuçları sunuyor. Bu durumda, Qanon’da olduğu gibi, grubun sınırları belirsiz ve sürekli değişiyor. Qanon’un çekiciliğinin bir kısmı, temel mesajlarının çoğunun kodla yazılması ve artırılmış gerçeklik oyunu hissi vermesidir. Ama şifreli mesajları ayırt etmek, özellikle onları çözme yatırım değil ekiplerini tarafından daha zordur. Tide Pods meydan okumasına erken tepkilerimizi tanımlayan ironik dekolmanı korumak daha kolaydır — hiç kimse bu şeylere inanmaz, değil mi? – herhangi bir önleyici eylemde bulunmaktan daha fazlası.

Fakat 2020’de, bir hareketin iltihaplanmasına izin verdiğinizde ne olacağını biliyoruz. Reddit’in en ırkçı forumlarını, gelişen bağımsız topluluklara dönüşene kadar görmezden geldiğini gördük. Ve şimdi Facebook’un Salı gününe kadar grup öneri algoritmalarında önerdiği Qanon’u yeni bir din gibi bir şeye dönüştüğünü gördük. Özellikle Reddit, 2018’de başlayan QAnon forumlarını yasakladı — nefret söylemini yasaklamadan çok önce — forumların şiddeti kışkırttığı tespit edildikten sonra.

Birisi Cumhurbaşkanına Çarşamba günü QAnon hakkında soru sordu ve onlar hakkında çok fazla şey bilmediğini söyledi, ama ondan hoşlandıklarını ve aynı zamanda “dünyayı kurtardığını ” takdir etti.” Trump, qanon’un alevlerini yıllarca körükledi, teoriyle bağlantılı düzinelerce hesabı retweetledi ve grubun yükselişinin bir içerik denetleme sorunundan çok daha fazlası olduğunu gösterdi. Başkan, kendi FBI’ın bir iç terör tehdidi belirlediğini söyleyen bir grubu övdüğünde, çözümler platform politikası düzeyinde değildir.

Yine de, Facebook bugün, önceki diğer ağlar gibi, şirketin Qanon’u bir sorun olarak gördüğünü açıkça belirtti. Gelgit Kapsüllerinde olduğu gibi, hepimiz geriye bakacağız ve şirketin Q’yu daha önce ciddiye almasını dileyeceğiz. Ve eğer platformların bir sonraki tehdidin kabarcıkları ne olursa olsun yönetmede daha iyi olmasını istiyorsak, bunun tam olarak ne zaman olması gerektiğini düşünmek için iyi bir şey yaparız.

Geri itme
Dün, Gambiya hükümetinin Myanmar’daki soykırımı soruşturmaya yardım etme talebiyle ilgili bir hikayeye bir bağlantı ekledim, burada Birleşmiş Milletler Facebook’un şiddetin kışkırtılmasına katkıda bulunduğunu söyledi. Facebook dün gece bana bu talebe uymanın kullanıcıların gizliliğini ihlal edeceğini söyledi:

Matthew’un bahsetmediği şeylerden biri, gelecekteki herhangi bir dava için kanıt toplayan Myanmar için BM’nin bağımsız soruşturma mekanizması ile aktif olarak çalıştığımız gerçeğidir. Myanmar’daki zulümlerin olağanüstü ciddiyetinin farkındayız, bu yüzden Myanmar için hesap verebilirlik arayan tüm mahkemelere ve mahkemelere yardım etme görevinin gerektirdiği IIMM’YE gönüllü bir açıklama yapıyoruz.

Ve kullanıcı onay vermedikçe üçüncü şahıslar, BİZİ ve yabancı hükümetler dahil olmak üzere, bazı veri yayın için değil, ani kalp durması altında bir yükümlülüğümüz var Gambiya istek: yerine neden biraz daha fazla arka plan, acil durum, yardım isteyen taraf mahkeme kararı veya yabancı hükümetin ABD ile BULUT Hareket bir anlaşma vardır. Bu, ABD şirketlerinin bir hükümetin çoğu kullanıcı verisi talebine cevap verebilmesi için, bu hükümetin ABD ile karşılıklı bir yasal yardım Anlaşmasına sahip olması ve talebi yapmak için MLAT sürecini kullanması gerektiği anlamına gelir.

Gambiya’nın ABD ile herhangi bir anlaşması yok ve SCA Uluslararası Adalet çabaları için istisnalar içermiyor.

Facebook’un, kullanıcı verilerini hükümetlere, ne kadar ciddi olursa olsun, ayrım gözetmeksizin teslim etmesini istemediğimiz birçok durum olduğu doğrudur. Bu yüzden paylaşmak için yararlı bir bağlam gibi görünüyor.

ORAN
Bugün, büyük teknoloji platformlarının kamu algısını etkileyebilecek haberlerde.

Trending Up: Facebook, ABD’de 40 milyon dolarlık hibe ile siyahlara ait işletmeleri destekliyor. Ayrıca, sayfalarını siyah bir işletme olarak tanımlamalarına izin veriyor, böylece insanlar onları daha kolay bulabilir ve destekleyebilir. (Facebook)

YÖNETEN
Facebook yöneticileri, sağlık yanlış bilgisini bastırmaya söz verdikçe, algoritması, tehlikeli bir şekilde yanlış haberleri paylaşan bir site ağına trafiği körüklemiş gibi görünüyor. Kar amacı gütmeyen Avaaz tarafından hazırlanan bir raporda, pandemik komplo teorilerini tanıtan en iyi 10 sitenin sayfalarının, Facebook’ta sağlık bilgisi için en iyi 10 saygın siteden neredeyse dört kat daha fazla görüş aldığını buldu. (Bu, Plandemik netice flop hakkında dünkü sütunun talihsiz kontrpuan.) The Guardian’daki Emma Graham-Harrison ve Alex Hern bazı önemli bulguları paylaşıyor:

En az beş ülkede sağlık yanlış bilgisini yayan 82 sitenin küresel ağlarının, geçen yıl Facebook’ta yaklaşık 3.8 milyar görüş ürettiğini buldu. İzleyicileri Nisan ayında zirveye ulaştı ve bir ay içinde 460 milyon görüntüleme aldı.

Raporda,” bu, vatandaşların en çok güvenilir sağlık bilgilerine ihtiyaç duyduklarında ve Facebook’un platformdaki yetkili sağlık kurumlarının profilini proaktif olarak yükseltmeye çalışırken, algoritmasının potansiyel olarak bu çabaları baltaladığını gösteriyor ” dedi.

Nispeten küçük ama etkili bir ağ, sağlık yanlış bilgilendirme sitelerine büyük miktarda trafik çekmekten sorumludur. Avaaz, 28 milyon takipçiye sahip 42 “süper yayıcı” siteyi belirledi ve yaklaşık 800 milyon görüntüleme üretti.

Related Posts

Yorum Bırak