Foxconn, New Mexico fabrikasını Çin Ticaret Savaşı endişeleri üzerine değerlendiriyor

Yazar: Buse Yıldız
47 Görüntülenme

Diğer Asya firmalarının da benzer görüşmeler yaptığı düşünülüyor

Reuters, Foxconn, Pegatron ve Luxshare gibi bir dizi büyük Asya üreticisinin Meksika’da yeni fabrikalar açmayı düşündüğünü, Koronavirüs pandemisine ve devam eden ABD-Çin Ticaret savaşına cevap verdiğini bildirdi. Foxconn’un, iki Reuters kaynağına göre, Apple’ın şu anda doğrudan dahil olmadığı düşünülse de, yeni fabrikada iPhone üretmeyi planladığı bildiriliyor.

Planların ABD ve Çin arasındaki başgösteren tarife engellerine yanıt olarak geldiği düşünülmektedir. Reuters, Meksika’daki fabrikaların bulunmasının, şirketlerin belirli koşullar altında ABD’ye tarifesiz ihracattan yararlanmalarına izin veren yeni ABD-Meksika-Kanada ticaret anlaşmasından yararlanmasına izin verebileceğini belirtti. Firmaları Asya’dan Amerika’ya taşımaya teşvik etme fikrinin Washington’da da siyasi çekiş kazandığı bildiriliyor.

NİHAİ KARARIN BU YIL DAHA SONRA YAPILMASI BEKLENİYOR

Foxconn daha önce tarifelere yanıt olarak ülkelere yatırım yaptığı için bu tür bir yer değiştirme için emsal var. Temmuz ayında Reuters, Foxconn’un Hindistan’a 1 milyar dolar kadar yatırım yapmayı planladığını bildirdi. O Ayın ilerleyen saatlerinde TechCrunch, Hindistan’daki amiral gemisi iphone’ları ilk kez bir araya getirmeye başladığını ve ülkenin yabancı elektronik ürünlere uyguladığı yüzde 20’lik bir ithalat vergisinden kaçındığını bildirdi.

Ağustos ayında Foxconn Yönetim Kurulu Başkanı Liu Young-way, şirketinin dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimlere yanıt olarak iki farklı tedarik zinciri seti sağlamak için çalıştığını söyledi. Reuters’e göre,” dünya Fabrikası artık yok ” dedi.

Reuters, şirketin planlarının değişmesine rağmen, Foxconn’un Meksika’daki planlarıyla ilgili nihai bir kararın bu yıl daha sonra gelebileceğini belirtti. Örneğin, 2017 yılında Wisconsin’de büyük bir yatırım ilan ettikten sonra, Foxconn şimdi planlarını önemli ölçüde ölçeklendirmiş gibi görünüyor.

Koronavirüs pandemisinin daha kısa tedarik zincirleri lehine “ölçeği düşürdüğü” söylense de, virüs Meksika’da yatırım için sorunlara da neden olabilir. Ülke, küresel olarak pandemiden üçüncü en fazla ölüm bildirdi ve Financial Times geçtiğimiz günlerde Haziran ayında tahmin edilen ölümler için en kötü senaryoyu aştığını bildirdi.

Apple ve Foxconn, Verge’nin yorum talebine hemen cevap vermedi. Foxconn, Reuters’e yaptığı açıklamada, küresel operasyonlarını genişlettiğini ve zaten Meksika’da (beş fabrikaya sahip bir ülke) yatırımları olduğunu söyledi, ancak şu anda bunu artırmak için bir planı olmadığını da sözlerine ekledi. Apple ve Pegatron, raporunda Reuters’e yorum yapmayı reddetti ve Luxshare yorum talebine cevap vermedi.

Related Posts

Yorum Bırak