Gökbilimciler İlk Güneş Sistemine Benzeyen Bir Sistem Gözlemledi!

Yazar: Buse Yıldız
97 Görüntülenme

Gökbilimciler, Avrupa Güney Gözlemevi’nin çok büyük Teleskopu tarafından yakalanan en son görüntüden heyecan duyuyorlar. Görüntü, etrafındaki yörüngede bir çift dev dışsal gezegene sahip olan güneş benzeri bir yıldızın ilk çekimidir. Birden fazla gezegene sahip sistemlerin görüntüleri son derece nadirdir ve aşağıda görülen bu özel görüntü, birden fazla gezegenin yörüngesinde doğrudan gözlemlenen ilk görüntüdür.

Yıldız yaklaşık 300 ışıkyılı uzaklıkta ve TYC 8998-760-1 olarak bilinir. Gökbilimciler, keşfin, evriminin çok daha erken bir aşamasında Güneş sistemimize çok benzeyen bir ortamın anlık görüntüsü olduğunu söylüyorlar. Araştırmacılar ayrıca, daha önce yörüngede iki veya daha fazla dışsal gezegen ile sadece iki sistemin doğrudan gözlemlendiğini belirtiyorlar.

Her iki durumda da, yıldızlar güneşimizden belirgin şekilde farklıydı. Yeni görüntü, genç bir güneş benzeri yıldızın etrafında dönen bir çift gaz devini gösteren ilk görüntü. Yukarıdaki resimde, gezegenler ana yıldızlarından önemli bir mesafede yörüngede. Gezegenler, arka plan yıldızları olarak işaretlenmiş görüntüdeki diğer nesnelerle birlikte oklarla işaret edilir.

Araştırmacılar, gezegenleri arka plan yıldızlarından ayırt etmek için yörüngelerinin farklı noktalarında gezegenleri yakalayan çok sayıda görüntü kullandılar. İki gaz devi gezegen, yıldızlarından Dünya-Güneş mesafesinden çok daha uzaktır. Biri yaklaşık 160 kat daha uzakta, diğeri ise Dünya’dan 320 kat daha uzaktadır.

Bu yörünge mesafesi onları yıldızdan Jüpiter’den çok daha uzağa koyar veya Satürn Güneş’ten gelir. Karşılaştırma için, Jüpiter beş ve Satürn Dünya-Güneş mesafesinin on katıdır. TYC 8998-760-1 yıldızı Güneş’ten çok daha genç ve bilim adamları sadece 17 milyon yaşında olduğunu tahmin ediyorlar. Musca’nın Güney takımyıldızında bulunan yıldız sistemi.

Related Posts

Yorum Bırak