google doodle nedir? ve neden değiştirilir?

0

Google Doodles, şirketin ana sayfasında yer alan ve genellikle dünya sorunlarını, tarihi olayları ve dünya çapındaki kutlamaları vurgulamak için kullanılan bir araçtır.

Google Arama ana sayfası, günlük olarak milyarlarca aramayı desteklediği için gezegende en çok görüntülenen web sayfalarından biridir. Ancak, arama kutusunun hemen üzerinde Google’ın logosu görünür ve bazen bir “Doodle” kullanarak fazladan bir şeyler ekler. Bu Doodle’lar, geleneksel logoya yapılan eklemeler kadar basit olabilir, ancak çoğu zaman Google’ın logosunu sanatsal kreasyonlarla tamamen yeniden tasarlamaya kadar gider.

Google Doodles ne zaman başladı?

Google, bu eğlenceli resimleri, şirketin gerçek bir şirket olduğundan daha uzun süredir ana sayfasına koyuyor.

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, 1998’de Nevada’daki Burning Man festivaline katıldıklarında bu konsepti ortaya attılar. Bu ilk Doodle , kurucuların “ofis dışında” olduğunu belirtmek için Burning Man logosuna benzer şekilde ikinci “o” harfinin arkasına bir çubuk figürü koymak kadar basitti.

ilk google 1998 yanan adam doodle

Oradan, bir Google Doodle fikri gelişti. 2000 yılında Dennis Hwang’dan Bastille Günü için bir doodle yaratması istendi. Bu doodle kullanıcılar tarafından o kadar iyi karşılandı ki, Google o andan itibaren Dennis’i projeden sorumlu tutmaya karar verdi, bu da ana sayfada doodle’ların çok daha sık görünmesine neden oldu.

Artık Google, tüm işi Google’ın ana sayfasında tüm dünyada görünen çizimleri bulmak olan yetenekli illüstratörlerden oluşan bir kadro istihdam ediyor.

Google Doodle ne sıklıkla değişir?

İlk günlerde Google, ana sayfasındaki Doodle’ı nadiren değiştirdi, ancak şimdi Doodle genellikle günlük olarak değişiyor.

Bir Doodle’ın konusu genellikle dünyadaki olaylara bağlıdır. Örneğin, Nisan 2020’de, koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilediğinden, Google, pandemi sırasında dünyanın işlevini sürdürmesine yardımcı olan “temel” çalışanlara iki haftalık bir Doodle bloğu ayırdı. Buna sağlık çalışanları, temizlik personeli, gıda çalışanları ve diğerleri dahildir.

Çoğu zaman, tatilde bir Google Doodle bulursunuz. İster dünya çapında bir tatil ister yerel bir olay olsun, Google kutlamak için Doodles’ı farklı bölgelerde sergileyecektir. Doodle’a tıklamak bazen küçük bir oyuna veya etkileşimli nesneye neden olabilir, ancak çoğu zaman kullanıcıları o belirli konuyla ilgili bir aramaya iter. Şimdiye kadar 2020’den bazı önemli doodle’lar şunları içerir:

  • 19 Ocak Doodle, Martin Luther King Jr. Günü’nü kutluyor
  • 29 Şubat Doodle, Artık Gün’ü kutluyor
  • 7 Mart Doodle, Dünya Kadınlar Günü’nü 3D mandala ile kutluyor
  • 19 Mart Doodle, bahar sezonunun başlangıcını kutluyor
  • 31 Mart Doodle, çocuk felci doktoru Dame Jean Macnamara’yı onurlandırdı
  • 2 Nisan Doodle, koronavirüs ipuçları sunuyor: ‘Evde Kal. Hayat kurtarmak.’

Zaman zaman Doodles, kullanıcılardan ve hatta yarışmalardan gelen fikirlere göre de görünebilir. Yıllık bazda, “Google için Doodle” yarışması bir tema sunar ve K-12 öğrencilerinden sunum ister. Yılın ilerleyen saatlerinde, Google bir kazanan seçer ve onların resimleri dünyanın görmesi için ana sayfada gösterilir! 2020’nin teması “Nezaket gösteriyorum …”

Google 2020 için Doodle

Google Doodles’ın geçmişini nerede görebilirim?

Doodles’ı Google’ın ana sayfasında görmek eğlenceli olabilir, ancak bir bilgisayardan uzaktaysanız onları gözden kaçırmak da kolaydır. Dünün Doodle’ını kaçırdıysanız veya sadece geçmişte ne kullanılmış olduğunu görmek istiyorsanız, Google’ın bir geçmiş arşivi vardır.

At google com doodles , ana sayfada bulunan her Doodle’ın eksiksiz bir tarihsel arşivi var. Bu, yalnızca belirli bölgelerde görünen Doodle’ları da içerir, böylece daha önce hiç görmediğiniz bir tane bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku