Google Play Hizmetleri nedir? Android Telefonlar için gerekli mi?

0

Google Play Hizmetleri nedir? Google Play Hizmetlerinin ne yaptığını, ihtiyacınız olup olmadığını ve daha fazlasını açıklıyoruz.

Bir süredir Android telefonunuz varsa, “Google Play Hizmetleri” adlı devam eden bir sistem sürecine aşina olacaksınız. Peki Google Play Hizmetleri nedir ve bundan kurtulmanız gerekir mi?

Google Play Hizmetlerinin ne yaptığına ve ihtiyacınız olup olmadığına bir göz atalım.

Google Play Hizmetleri Nedir?

Google Play Hizmetleri, uygulama geliştiricilerin hayatını kolaylaştıran Android’in ayrılmaz bir parçasıdır. Geliştiricilerin Google ile ilgili özellikleri kolaylıkla uygulayabilmeleri için uygulamalar ve Google’ın hizmetleri arasında bir köprü görevi görür.

Örneğin, nerede olduğunuzu ve ganimetin nerede olduğunu görüntülemek için Google Haritalar’ı kullanan bir yer önbellek uygulaması kullandığınızı varsayalım. Bir avlamaya başladığınızda, uygulama kendini kapatabilir ve size nereye gitmeniz gerektiğini göstermek için Google Haritalar’ı açabilir; ancak, bunu yapmanın gerçekten uzun soluklu bir yolu.

Bunun yerine, uygulama Google Haritalar ile konuşmak için Google Play Hizmetlerini kullanabilir. Geocaching uygulaması, Haritalar’ı başlatmaya gerek kalmadan Google Haritalar’dan veri ve görüntü alabilir. Telefonunuzda Google Haritalar çalışmıyorken bile veri toplayabilir!

Google Play Hizmetlerine İhtiyacınız Var Mı?

Android uygulamaları söz konusu olduğunda “İhtiyaç” muhtemelen çok güçlü bir kelimedir, ancak birçok uygulamaya girdiğini göreceksiniz. Bir uygulama geliştiricisi, uygulamasının Google’ın hizmetlerinden birini kullanmasını istediğinde, Google Play Hizmetlerinden geçmesi gerekir.

Bu nedenle, Google Play Hizmetlerini kaldırırsanız, birçok uygulamanın işlevselliği bozulur. Tabii ki, hizmeti ilk etapta kaldırabilirseniz.

Google Play Hizmetlerini Kaldırabilir Misiniz?

Google Play Hizmetleri, uygulamaların size bilgi göstermesi için gerekli olduğundan, Android bunları kaldırmanıza izin vermez. Bu nedenle, uygulamayı kaldırmanın resmi bir yolu yoktur.

Geçmişte, diğer tüm uygulamalar gibi Google Play Hizmetlerini devre dışı bırakmak mümkündü. Ancak bu günlerde uygulamayı devre dışı bırakamaz veya zorla durduramazsınız – denerseniz her iki seçenek de grileşir.

Ancak Play Hizmetleri O Kadar Pil Tüketiyor!

Bunu okuma şansınız var çünkü Google Play Hizmetleri şu anda pilinizi deli gibi tüketiyor. Hizmeti devre dışı bırakmaya çalışmak yerine daha iyi bir çözüm var: Google Play Hizmetlerini nelerin kullanıyor olabileceğini düşünün.

Örneğin, ağırlıklı olarak Google Haritalar’a dayanan bir uygulama kullanıyorsanız, Google Play Hizmetlerini ihtiyaçlarınızı karşılamak için fazla mesai yapmaya zorlar. Bu uygulamanın kullanımını azaltırsanız, Google Play Hizmetlerinin çağrılma sayısını azaltır, böylece pil tüketimini azaltırsınız.

Benzer şekilde, konumunuzu izleyen uygulamaların da bunu yapmak için Play Hizmetleri’nden izin alması gerekir. Google Play Hizmetleri nedeniyle piliniz düşmeye başlarsa, ya konum izleme kullanımınızı azaltın ya da Ayarlar> Konum’dan GPS işlevinizi tamamen kapatın. .

Google Play Hizmetleri Nasıl Güncellenir

Google Play Hizmetleri, uygulama içi işlevsellik için önemli bir rol oynadığından, onu güncel tutmak iyi bir fikirdir. Güncel değilse, bazı uygulamalar en son sürümü alana kadar çalışmayı reddedebilir.

Google Play Hizmetleri Nasıl Onarılır

Ne yazık ki, Google Play Hizmetleri ne kadar önemli olursa olsun, bazen olması gerektiği kadar iyi çalışmaz. Bu olduğunda, uygulamanızın işlevselliğini geri yüklemek için düzeltebileceğiniz yollar vardır.

Çoğu zaman, Google Play Hizmetleri düzgün çalışmadığında bir hata mesajının açıldığını fark edeceksiniz. “Maalesef, Google Play Hizmetleri durdu” konusunda sizi uyarır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku