League of Legends Hangi Ejder Ruhu Ne İşe Yarar

Yazar: Buse Yıldız
31 Görüntülenme

Son yıllarda her getirdiği her güncelleme ile oyuna yeni bir özellik katan RIOT GAMES, yıllardan beri süregelen ejderler konusunda da çok önemli değişiklikler yaptı. 

League of Legends’ta Alev, Okyanus, Dağ ve Bulut olmak üzere dört farklı ejder bulunuyor ve bu ejderler takımınıza birbirinden farklı ve kalıcı güçlendirmeler kazandırıyor. Bu ejderhaların takımınıza kazandırdığı güçlendirmeleri inceleyelim;

Alev Ejderi:

lol-alev-ejderi

Alev ejderi katledildiğinde, takmınıza %8 saldırı gücü ve yetenek gücü kazandırır. Alev ejderi her katledildiğinde, %8’lik saldırı ve yetenek gücü üzerine eklenmeye devam edecek. Örneğin; takmınız üç alev ejderi katlettiğinde toplamda %24’lük saldırı ve yetenek gücü kazanmış olacak.

 

Okyanus Ejderi:

lol-okyanus-ejderi 

İlk katledilen okyanus ejderi 18 saniyede bir takımınızın eksik can ve mana değerinin %10’unu geri kazandırır.

İkinci katledilen okyanus ejderi ise 12 saniyede bir takımınızın eksik can ve mana değerinin %10’unu geri kazandırır.

Katledilen üçüncü ejder ise 6 saniyede bir bu etkiyi yaratır.

Bulut Ejderi:

lol-bulut-ejderhası
Katledilen her bulut ejderi, savaş dışındayken +15 hareket kızı kazandırır. Aldığınız her bir bulut ejderi +15 savaş dışı hareket hızını üzerine ekler.

Dağ Ejderi:

dag-ejderi

Dağ ejderinin can, zırh ve büyü direnci diğer ejderlere göre daha fazla olduğundan katledilmesi diğer ejderlere göre daha uzun olacak.

Katledilen her dağ ejderi, kulelere ve büyük canavarlara %10 bonus gerçek hasar vurulmasını sağlar.

Haritada göreceğimiz bu dört ejderin yanı sıra, 35. Dakikadan sonra eğer haritada başka bir ejder yoksa yani önceden doğan ejderler katledilmişse, haritada Kadim Ejderha boy gösterir.

Kadim Ejderha:

kadim-ejderi-lol

Kadim Ejderha, önceki ejderhaların hangi takım tarafından alındığına bakılmaksızın, katledilen takıma Kadim Kıyım etkisi kazandırır. Rakip takım şampiyonlarının can miktarı belirli bir seviyeye indiğinde, Kadim kıyım etkisi şampiyonları katleder. Kadim ejderha 5 dakika boyunca vadide durur ve onu katleden takımı güçlendirmeye devam eder.

LEAGUE OF LEGENDS’TA EJDERHA RUHU

Oyunda toplam 2 ejderha katledildiğinde (hangi takımın katlettiği önemsiz) üçüncü ejder çıkmadan hemen önce vadi ruhu kendini gösterir. 

Vadiye hangi ruhun geleceği rastgele belirlenir. İkinci ejderden sonra belirlenen vadi ruhu, kendi takımı adına dördüncü ejderi katleden takıma geçer. Her vadi ruhunun haritaya ve takımlara ayrı bir etkisi var.

VADİ RUHUNUN HARİTAYA ETKİSİ:

Hangi takımın aldığı farketmeksizin oyunda alınan toplamda ikinci ejderden sonra, haritada bazı değişiklikler oluşmaya başlar. Bu oluşacak değişiklikler, iki takıma da avantajlar  sağlayabilir. Her bir ejder ruhu çeşidi için haritada farklı değişiklikler meydana gelir.

Alev Ruhunun Haritaya Etkisi:

Eğer ejder ruhu alev ruhu olacaksa, sihirdar vadisi parçalanır. Güçlendirme kamplarında ve ormanın çeşitli yerlerinde yeni geçiş yolları meydana gelir. Bu durum iki takım için de kaçış fırsatı ve kolaylıklar sağlayabilir.

Okyanus Ruhunun Haritaya Etkisi

İkinci ejder katledildikten sonra haritada ‘’Okyanus Ruhu Kavruluyor’’ yazıyorsa, okyanus ruhunun etkisiyle yağmur yağmaya başlar ve haritada bulunun mevcut çalılar büyümeye başlar. Suikastçi şampiyonlar için biçilmiş kaftan olan büyümüş çalılar, haritaya yeni bir iklim katar.

Bulut Ruhunun Haritaya Etkisi:

Bulut ejder ruhu, haritanın bazı yerlerinde hava akımı oluşturarak, hava akımı üzerinden geçen tüm şampiyonları hızlandırır. Sizi kovalayan şampiyonlara karşı yeteneklerden korunmak ve kaçmak için avantaj sağlar. Ayrıca ormancı şampiyonlar için hızlı koridor baskınları sağlayabilir.

Dağ Ruhunun Haritaya Etkisi:

Dağ ejderi ruhu, haritadan ortaya fırlayan yeni kayalar oluşturur. Orman güçlendirme kamplarının önünde ve ejderha pitinin önünde çıkan bu kayalar, dar alan savaşlarını ve köşeye sıkışmaları beraberinde getirir.

Ejder ruhlarının haritaya etkisi böyle. Ejder Ruhunun takımlara etkisi ise çok daha farklı. Dördüncü ejdere sahip olan takım ejder ruhunu ele geçirir. Ejder ruhunu ele geçiren takım, hangi ejder ruhunu ele geçirdiğine bağlı olarak avantajlar elde eder.

VADİ RUHUNUN TAKIMLARA ETKİSİ:

Alev Ruhunun Takımlara Etkisi:

Her üç saniyede bir, bir sonraki yapacağınız normal saldırı ya da hasar veren yeteneğiniz ilave saldırı gücü veya yetenek gücü hasarı verir.

Okyanus Ruhunun Takımlara Etkisi:

Şampiyonlara herhangi bir şekilde hasar vermek üç saniye boyunca önemli miktarda can ve mana yenilemesi sağlar. Minyonlara verilen hasar daha az can ve mana yenilemesi sağlar.

Bulut Ruhunun Takımlara Etkisi:

Şampiyonlara ya da minyonlara hasar vermek, tüm yeteneklerinizin bekleme süresini bir miktar azaltır.

Dağ Ruhunun Takımlara Etkisi:

Rakip şampiyonlardan ya da rakip minyonlardan beş saniye boyunca hasar almamak, yok edilene kadar üzerinizde bulunan kalkan kazandırır.

Bu etkiler oyun sonunda oyunu kurtarmak ya da bitirici etki yaratmak için çok önemli olabiliyor. Bu nedenle değişen ejder sisteminde ormancıların ve ejderhalar için yapılan takım savaşlarının rolü artıyor.

League of Legends, yaptığı değişiklerle her zamanki gibi oyunun güncel tutmayı başardı. Değişen ejderha metası, oyuna ve ormana yeni bir renk kattı

Related Posts

Yorum Bırak