Link Kısaltma Nedir Nasıl Para Kazanılır ?

Yazar: Buse Yıldız
134 Görüntülenme

Web sitelerinde birçok link yer alır gerek http yapısına sahip gerekse ip olarak uzun uzun linkleri web sitelerine eklemek yerine portal ve web sitesi sahipleri bu linkleri belirli servisler sayesinde kısaltmaya giderek web sitelerine eklemeyi tercih ederler.

Link Kısaltma Nedir ?

Link kısaltma nedir diye bir soru soracak olursak şu şekilde özetleyebiliriz. İp adresi ve urlleri daha kısa bir biçimde web sitesine ekleme işine hiperlink tekniği adı verilmektedir. Bu linkler http yönlendirmesi yaparak uzun linkleri kısaltarak okuyuculara sunar bu sisteme ise link kısaltma sistemi denilmektedir.

Link kısaltma özelliğini ilk olarak 2002 yılında TinyUrl isimli serviste gördük. Bu servis ilk link kısaltma hizmetini portal ve web sitesi sahiplerinin hizmetine sundu. TinyUrl’nin bu çıkışının ardından birçok yeni servis açılarak link kısaltma sektörü yeni bir hal aldı diyebiliriz. TinyUrl’nin bu çıkışını takiben 2009 yılına kadar 100 üzerinde link kısaltma servisi açılmış fakat bunların neredeyse hepsi başarısız olarak yayın hayatına son vermiştir. Bir dönem link kısaltma servisleri arasında en öne çıkan isim ise Goo.gl olmuştur. Uzun süre başarılı bir görüntü çizen kısaltma servisi 2018 yılı itibari ile faaliyetlerini durdurma ve işlevini sonlandırma kararı almıştır. Link kısaltma nedir?

Link Kısaltma Ne İşe Yarar ?

Link kısaltma para kazanma

Link Kısaltma Nedir

Peki günümüzde bu link kısaltma servisleri neden kullanılıyor? Web sitesi ve portal sahipleri bu servislere neden ilgi gösteriyor isterseniz bu başlığı inceleyelim.

Estetik Görünüm Kaygısı: Eskiden bir forum urlsi, bir sosyal medya paylaşım urlsi hayli uzun olmakla birlikte içerisinde rakam ve karmaşık ifadeler ve kelime yapısı barındırabiliyordu. Bu url yapıları günümüzde halen bu şekilde devam etmekte. Web sitesi sahipleri bu linkleri kısaltarak bir kelime bütünü haline getirmekte. Estetik bir görünümü okurlarına sunmaktadır.

Url Karakter Limiti: Web sitelerimizde ve portallarımızda yayınladığımız linkleri yeri geliyor toplu sms veya mailing ile okurlarımıza iletmeyi hedefliyoruz. Haliyle sms karakter limiti veya belirli platformlarda karakter limiti olması sebebiyle uzun urller bizim bu karakter limitlerine takılmamıza vesile oluyor. Link kısaltma servislerinin faydası burada devreye giriyor. Kısaltılan linkler 10-12 karakter arasına getirilerek gerek gerek toplu sms gerek mailing sistemlerinde url yapımızda yerini alıyor.

Kolay Kullanım: Kısaltılan link yapısı herkes tarafından kolayca okunabiliyor, kopyala yapıştır işlemi kısa süre içerisinde halledilebiliyor ve bir kelime bütünü elde edilmiş oluyor. Tek link şeklinde bir metin dosyasına sığdırılabiliyor.

İstatistik Görüntüleme: Hiperlink link kısaltma tekniğinin bizlere sunmuş olduğu en iyi olanaklardan bir tanesi de link kısaltma servisleri tarafından kısaltılan linklere ait istatistikleri incelememiz oluyor. Kısaltılan linke kaç kişi ulaşmış link içerisindeki reklama kaç kişi tıklamış bunları anlık olarak görüntüleyebiliyoruz.

Link Kısaltma ile Para Kazanma: Link kısaltma servislerinin günümüze kadar ulaşması ve çok tercih edilmesinin en önemli sebebi ise link kısaltma servislerinden para kazanma konusudur. Link kısalttığınız servis üzerinden urlnizi okurlarınızla paylaştığınız zaman okurlarınız linke tıklayınca önce link kısaltma servisi sayfasına atar burada 5s gibi kısa bir süre reklam gösterilir ve ardından sizleri linke yönlendirir. Web sitesi ve portal sahipleri, servislerin sunduğu hizmetlere gerek bu servislerin gösteriminden veya tıklamasından belirli bir kazanç elde edebilir. Hiti oldukça yüksek bir sosyal medya hesabı veya web sitesi yönetiyorsanız link kısaltma işlemi sizler için oldukça güzel bir gelir kaynağı haline gelebilir.

Hangi Link Kısaltma Servislerini Kullanarak Para Kazanabilirim ?

Yazımızın sizlere oldukça fayda sağlaması açısından link kısaltma ile para kazanma konusunda sizlere destek olmak amacıyla Türkiye pazarında geniş etki yaratmış birçok web sitesini sizlerle paylaşıyoruz.

  • adf.ly
  • bc.vc
  • teknolink.in
  • git.tc
  • tr.link
  • linkkazani.com
  • link.tl
  • linkshrink.net
  • linkbucks.com

“İnternet Üzerinden Para Kazanma Yöntemleri” Konulu makalemizi okumak için tıklayın.

Related Posts

Yorum Bırak