Microsoft Edge’den Yeni Güncelleme!

Yazar: Buse Yıldız
95 Görüntülenme

Akıllı telefon bildirimleri uzun zamandır üretkenliğin laneti olarak kabul edildi, ancak her gün dikkatimizi çekmeye çalışan tek şey onlar değil. Masaüstü bildirimleri başka bir dikkat dağıtıcı kaynağıdır, ancak web tarayıcıları artık daha da kötüleşmiştir. Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi şirketlerin liderliğini takip eden Microsoft, Edge tarayıcısında bildirim isteklerini sessiz hale getiriyor. Bununla birlikte, belirli siteler için bir istisna oluşturabilecek bir şey planlıyor gibi görünüyor.

Açık olmak gerekirse, Microsoft Edge bildirimleri kendileri susturmuyor. İronik olarak, kullanıcıların daha da sinir bozucu, dikkat dağıtıcı ve hatta kafa karıştırıcı bulduğu şey, her web sitesinin ilk etapta bildirimlere izin verme isteğidir. Bunlar genellikle tarayıcıların üst kısmında, Adres/arama çubuğunun hemen yanında açılır ve Evet veya Hayır diyene kadar her zaman gitmez.

Aynı Chromium tabanını paylaştığı Chrome gibi, Microsoft Edge sürüm 84 bu istekleri daha az rahatsız edici hale getirdi. Bir pop-up yerine, istek adres çubuğunda kırmızı bir işaretleyici ile bir çan simgesi ile gösterilir. Microsoft, aslında rahatsız edici veya saldırgan olmadan bir kullanıcının dikkatini çekmek için yeterli olduğunu söylüyor.

Bu sessiz bildirim isteği sistemi varsayılan olarak etkindir, ancak kullanıcılar bunu yapmak isterlerse bunu geçersiz kılmakta her zaman özgürdürler. Bununla birlikte, Microsoft, verilerinin böyle bir sitenin bildiriminin gerçekten değerli olduğunu ve yine de sıklıkla kullanıldığını kanıtlayıp kanıtlamadığına bağlı olarak, site başına varsayılan olarak değişebileceğini söylüyor.

Ardından, Windows eylem Merkezi’nde kalıcı olarak kalmak isteyen bildirimler var. Edge tarayıcısının 85. sürümünden başlayarak, bu bildirimler otomatik olarak verilecek ve daha sonra 25 saniye sonra veya en azından kullanıcı onunla etkileşime girene kadar önyüklenecektir. Umarım bu, kullanıcıların gerçekten önemli bir şeyi kaçırmasına neden olmaz.

 

Related Posts

Yorum Bırak