Mobil ve PC’de Google Dokümanlar’a Resim Ekleme ve Düzenleme

0

Google Dokümanlar yalnızca metin tabanlı bir doküman oluşturma platformu değildir. Google Dokümanlar dosyanıza fotoğraflar, videolar ve hatta GIF dosyaları ekleyebilirsiniz. Resimler, metni görsel olarak çekici kılar ve ayrıca belgelere ekstra ayrıntılar ekler. Android, iOS, iPadOS ve bilgisayarda Google Dokümanlar’a nasıl resim ekleyeceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Google docs fie'de düzenleme resmi ekle

Ekran görüntüleri, fotoğraflar, infografikler ve grafikler , Google Dokümanlar’da belgenize ekleyebileceğiniz görüntü türlerinden bazılarıdır. Kırpma, kenarlık ekleme, yeniden boyutlandırma ve taşıma gibi görüntülerle ilgili çeşitli düzenleme etkinliklerini nasıl gerçekleştireceğinizi de size anlatacağız .

Öyleyse, Google Dokümanlar’daki görsellerin mobil ve PC’de nasıl kullanılacağı ve değiştirileceğiyle ilgili kılavuzumuza başlayalım.

PC’DE GOOGLE DOKÜMANLAR’A RESİM EKLEME

Bilgisayarınızdaki Google Dokümanlar’a resim eklemenin dört yolu vardır.

Yöntem 1: Sürükle ve Bırak

Google Dokümanlar’a resim eklemenin en kolay yollarından biri, sürükle ve bırak yöntemini kullanmaktır. Google Dokümanlar belgesini açın ve imlecinizi görseli eklemek istediğiniz yere getirin. Ardından görseli diğer uygulamalardan Google Dokümanlar’a sürükleyip bırakın.

Yöntem 2: Kopyala Yapıştır

Yukarıdaki yöntem gibi, Google Dokümanlar’a resim eklemek için geleneksel kopyala-yapıştır konseptini kullanabilirsiniz. Resmi kopyalayın ve sırasıyla Ctrl + C ve Ctrl + V klavye kısayollarını kullanarak Google Dokümanlar’a yapıştırın.

Yöntem 3: Seçenek Ekle

Yukarıdaki iki yöntem beğeninize uymuyorsa, bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Google Dokümanlar belgesinde, imlecinizi resim eklemek istediğiniz konuma getirin. Menü çubuğundaki Ekle seçeneğine tıklayın ve Resim’i seçin. Bilgisayarınız, kameranız, Google Drive ve Google Fotoğraflar gibi aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli seçenekler elde edeceksiniz . Web seçeneğini kullanarak doğrudan internette de arama yapabilirsiniz. İstediğiniz seçeneği seçin ve resminizi seçin.

Google docs 1'de düzenleme resmi ekle

Yöntem 4: Ek Açıklamalarla Çizim Olarak Görüntü Ekleme

Çizgi, daire, ok gibi şekiller eklemek veya doğrudan Google Dokümanlar’ın içine resminize yazmak istiyorsanız, resminizi çizim olarak eklemelisiniz. Bunun için Ekle> Çizim> Yeni’ye gidin.

Google docs 2'de düzenleme resmi ekleyin

Çizim ekranında, resminizi eklemek için Resim seçeneğine tıklayın. Eklendikten sonra, oklar, metin vb. Eklemek için araç çubuğundaki seçenekleri kullanın. Son olarak, belgenize ek açıklamalar içeren görüntüyü eklemek için Kaydet ve Kapat’ı tıklayın. Google Dokümanlar’daki resimlerin üzerine metin veya resim eklemeye ilişkin ayrıntılı kılavuzumuza bakın .

PROFESYONEL İPUCU: Bir resim eklendikten sonra, üzerine bir kez tıklayın ve daha fazla metin veya ok eklemek istemeniz durumunda Düzenle seçeneğine tıklayın.

Google docs 3'te düzenleme resmi ekleyin

BİLGİSAYARDA GOOGLE DOKÜMANLAR’DA GÖRÜNTÜLER NASIL DÜZENLENİR

Bir resim ekledikten sonra, Google Dokümanlar, resimlerinizi düzenlemek için çeşitli özellikler sunar. Bunları aşağıda kontrol edelim.

Google Dokümanlar’da Resmin Yanına Metin Nasıl Yerleştirilir

Resminizin yanına veya resmin yanına metin koymak için, kaydırma stilini değiştirmeniz gerekir. Google Dokümanlar üç sarma stili sunar:

  • Satır içi: Resim bir metin gibi eklenir, yani metnin bir parçasıdır.
  • Kaydır: Metin, görüntünün her iki yanında olabilir.
  • Break: Metin, görüntünün üstünde veya altında bulunur.

Stili değiştirmek için resme tıklayın. Bir menü görünecektir. Üç nokta simgesine tıklayın ve Tüm görüntü seçenekleri’ni seçin.

Google docs 4a'da düzenleme resmi ekle

Sağ tarafta yeni bir kenar çubuğu açılacaktır. Stil’i genişletin ve sarma stilinizi seçin.

Google docs 5'te düzenleme resmi ekleyin

Görüntü Nasıl Kırpılır, Hizalanır ve Döndürülür

Resminizi kırpmak için üzerine sağ tıklayın ve Kırp seçeneğini seçin. Ardından, kırpmak için resmi ayarlayın.

Google docs 6'da düzenleme resmi ekleyin

Resim için bir hizalama seçmek için, üzerine bir kez tıklayın ve çeşitli hizalama seçeneklerini göreceksiniz. Birini seç.

Google docs 7'de düzenleme resmi ekleyin

Renk, saydamlık , parlaklık vb.Değiştirme gibi diğer düzenleme görevlerini döndürmek ve gerçekleştirmek için, resme tıklayın ve üç nokta simgesine basın. Tüm görüntü seçeneklerini seçin. Ardından resminizi nasıl düzenlemek istediğinizi seçin.

Google docs 8'de düzenleme resmi ekleyin

Görüntü Nasıl Taşınır ve Yeniden Boyutlandırılır

Görselinizi Google Dokümanlar’da yeni bir konuma taşımak için farenizi kullanarak sürükleyin. Boyutu değiştirmek için resme tıklayın ve boyutu büyütmek veya küçültmek için küçük kare kutuları kullanın. Tüm görüntü seçeneklerinden boyutu bile değiştirebilirsiniz.

Google docs 9'da düzenleme resmi ekleyin

Resme Kenarlık Ekleme

Kenarlık eklemek için resme bir kez tıklayın. Üstteki düzenleme çubuğunda kenarlık seçeneklerinin etkinleştirileceğini göreceksiniz. İhtiyaçlarınıza göre kenarlık stilini, rengini ve ağırlığını seçin.

Google docs 10'da düzenleme resmi ekle

Bir Görüntü Nasıl Silinir

Bir resmi silmek için, üzerine tıklayın ve klavyenizdeki Sil tuşuna basın. Alternatif olarak, görüntüye sağ tıklayın ve Sil’i seçin. Sağ tıklama menüsünü kullanarak görüntüyü bile değiştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku