NASA, Mars Rover’ı Lansmandan Önce Nükleer Güç Kaynağı ile Donatacak!

Yazar: Buse Yıldız
85 Görüntülenme

NASA, önümüzdeki hafta Mars azim gezicisini Kızıl gezegenin yüzeyine yerleştirecek olan en son Mars misyonunu başlatacak. Bu lansmana hazırlanmanın bir kısmı, nükleer güç kaynağını gezicinin içine koymaktır. NASA bu hafta çok görevli radyoizotop termoelektrik jeneratörünü (MMRTG) geziciye yerleştirdiğini doğruladı.

NASA, güç üreten ünitenin iyi performans gösterdiğini ve etkinleştirildiğini doğruladı. MMRTG, montaj sırasında aktive edilir, çünkü radyo kaynağı sürekli olarak katı hal termoelektrik cihazın voltaja dönüştüğü ısı üretir. Bu voltaj, gezicideki aletlere ve sensörlere güç sağlamak için kullanılır.

Mars azim gezicisinin MMRTG’SİNİN içindeki özel güç kaynağı plütonyum-238’dir. Bu malzemenin çürümesi, 110 W’lık bir elektrik kaynağına dönüştürülen ısı üretir. Elektrik, sırayla, gezici gemide iki lityum-iyon pil besler. NASA, güç sisteminin 14 yıllık bir ömür sağlamasını bekliyor.

NASA, 14 yıl boyunca çalışma yeteneğine sahip olmasına rağmen, gezicinin planlanan misyonunun iki yıldan az sürmesi gerektiğini söylüyor. Azim gezici hakkında en heyecan verici şeylerden biri marifet Mars helikopter taşıyacak olmasıdır. Bu özel gemi, eğer başarılı bir şekilde uçarsa, Dünya dışında kontrollü bir uçuş için ilk girişim olacaktır.

Helikopter uçuşunda başarılı olursa, gelecekte keşif için tamamen yeni bir cadde açabilir. Azim Gezicisinin şu anda 30 Temmuz’da Cape Canaveral, Florida’dan başlatılması planlanıyor. Misyonun ana hedeflerinden biri, eski Mars’ta yaşanabilir koşulların işaretlerini aramak ve gezegendeki geçmiş mikrobiyal yaşamın işaretlerini tespit etmektir.

Related Posts

Yorum Bırak