NASA’nın bir sonraki uzay görevi Futbol Stadyumu büyüklüğünde bir uzay balonu geliştirmek!

Yazar: Buse Yıldız
89 Görüntülenme

NASA, gezegenimizin etrafındaki alanı inceleme misyonunun bir parçası olarak Dünya’nın stratosferine büyük bir balon bırakma niyetini açıkladı. Balon, resmi olarak 8.4 ft’lik bir teleskopu uzayın neredeyse kenarına taşıyacak kadar büyük olan bir futbol stadyumunun büyüklüğü olarak tanımlanıyor. NASA, belirli ışık dalga boylarını incelemek için ASTHROS adı verilen bu teleskopu kullanmayı planlıyor.

ASTHROS teleskopu, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı tarafından yönetiliyor ve bu özel teleskopun gezegenin yüzeyinden görünmeyen stratosferden gelen ışığın dalga boylarını gözlemleyebileceğini açıklıyor. Uzak kızılötesi ışık teleskopta gözlemlenebilir, ancak yalnızca ortalama uçaktan yaklaşık dört kat daha yüksek bir irtifaya ulaşırsa-ve balonun geldiği yer burasıdır.

Bu büyük balon, gezegenin yüzeyinin atmosferin ötesinde yaklaşık 62 mil üzerinde yüzecek bir denizanası andırıyor. Balonları kullanmanın birçok faydası vardır ve aslında NASA bilimsel balon programını otuz yıldır sürdürmüştür. Balonlar, tipik makine tabanlı uzay görevlerinden çok daha ucuzdur, ayrıca görevi planlamak ve başlatmak uzun sürmez.

Dezavantajı, balonları kullanmanın tipik uzay görevlerine kıyasla daha büyük bir risk oluşturmasıdır-bu balonlar, örneğin, ona zarar verebilecek başıboş enkazlara karşı oldukça savunmasızdır. Tamamen şişirildiğinde, helyum balonu yaklaşık 400 ft’lik bir çapa sahiptir; teleskop bileşenlerini taşımak için kullanılan bir gondol taşır. Stratosferdeki rüzgarlar, Güney Kutbu etrafında birkaç döngü yapmak için neredeyse bir ay sürecek olan balonu taşıyacak.

Uzay ajansı Perşembe günü yaptığı açıklamada, NASA’nın Antarktika’dan Aralık 2023 lansmanını hedeflediğini, ancak önümüzdeki yıllarda değişebileceğini söyledi. ASTHROS proje yöneticisi jpl Mühendisi Jose Siles söyledi:

ASTHROS ile, daha önce hiç denenmemiş Astrofizik gözlemler yapmayı hedefliyoruz. Misyon, yeni teknolojileri test ederek ve yeni nesil mühendisler ve bilim adamları için eğitim sağlayarak gelecekteki uzay görevlerinin önünü açacak.

Related Posts

Yorum Bırak