Neuralink mühendisleri, beyne implant yerleştirmek için robotu ayrıntılı olarak gösterdi

Yazar: Buse Yıldız
30 Görüntülenme

Beyin implantları uzun yıllardır piyasada. Bununla birlikte, hepsi her zaman onları giyme konusunda ciddi olamayacak kadar büyük, daha rahat. Birkaç yıl süren deneylerden sonra Elon Musk , bir kişinin tatmin edici bir yaşam sürmesine izin veren minyatür bir beyin implantını eylemde gösterdi . Şimdi çipi beyne yerleştirmek için kullanılacak robotun yetenekleri ve tasarımı hakkında detaylar ortaya çıktı.

Neuralink, beyin cerrahisinde gerçek bir atılım vaat ediyor. Canlı bir organizma üzerinde yapılan ilk gösteri başarılı oldu ve kablosuz arayüzün işleyişini gösterdi. Küçük cihaz, beyin aktivitesini okuyabilen 1.024 minyatür kablo içerir. Çip, özel bir robot kullanılarak cerrahi olarak yerleştirilecektir.

Neuralink 

Sunumun ardından cihazın Neuralink uzmanları tarafından tasarlandığı, yapımın ise Woke Studios’a emanet edildiği öğrenildi. Robotun tasarımını gösteren ve temel özelliklerinden bahsedenler bu şirketin mühendisleriydi.

Robot yaklaşık 2,4 metre yüksekliğindedir. Beş eksen boyunca hareket edebilir, bu da iğnenin hastanın beynine yüksek hassasiyetle sokulmasını sağlar. Robotun kafası iğneyi tutup yönlendirirken cihaz, kameralar ve çeşitli sensörler kullanarak beyni tarar. Robotun tüm kan damarlarını baypas edebildiği, bu nedenle tüm operasyonun hiç kansız yapılması gerektiği bildirildi.

Robotun görünümü mevcut cihazlardan kopyalanmıştır: kısırlık ve saflığı vurgulayarak kısa ve beyaza boyanmıştır. Ayrıca, robotun keskin çizgileri yoktur, tüm kıvrımlar düzgündür, bu da hastaların ondan korkmamasına yardımcı olmalıdır. Tüm bilgi işlem gücü, mekanizmanın temelinde yoğunlaşmıştır.

Elon Musk’a göre, nörointerface implante etme prosedürü bir saatten fazla sürmemelidir ve tamamlandıktan sonra hasta hastaneden ayrılmaya hazır olacaktır. 

Related Posts

Yorum Bırak