WhatsApp, ‘Süresi Dolan Medya’ adlı yeni bir özellik üzerinde çalışıyor

0

Gizli ve yaklaşan WhatsApp özelliklerini izleyen ve ortaya çıkaran ünlü platform WABetaInfo, WhatsApp’ın bu günlerde üzerinde çalıştığı ilginç bir yeni özelliği kısa süre önce fark etti. Bu özelliğe ‘Süresi Dolan Medya’ denir ve WABetaInfo’nun bir süre önce bildirdiği ‘Süresi Dolan Mesajlar’ özelliğinin bir uzantısı gibi görünüyor.

Süresi dolan Medya özelliği, alıcı sohbet penceresinden çıktığında fotoğraflar, videolar ve hareketli GIF’ler gibi medya dosyalarının alıcının telefonundan kaybolmasını sağlar. Bu biraz WhatsApp üzerinden geçici olarak medya mesajları göndermeye benziyor.

Medya dosyaları, WhatsApp üzerinden insanlar arasında oldukça sık paylaşılıyor. Ancak çoğumuz bu dosyaları hemen silmiyoruz ve sonuç olarak telefonumuzun galerisinde ve diğer saklama yerlerinde uzun süre birikmeye devam ediyorlar. Hatta çoğu zaman onları unutuyoruz, ancak telefonumuzun alanını eklemeye ve işgal etmeye devam ediyorlar.

Bu yeni özellik birçok kişi için faydalı olacak çünkü bu, birçok kullanıcının üstesinden gelmek zorunda olduğu yaygın bir sorundur. Kullanıcılar, telefon depolama sorunları nedeniyle medya dosyalarını silmek için telefonlarındaki medya galerisine tekrar tekrar gitmek zorunda kalıyor. Telefonun veya aksesuar hafıza kartının ne kadar depolama alanına sahip olduğu önemli değil, insanların oturup tüm medya dosyalarını gözden geçirip tek tek silmeleri gereken bir zaman gelir. Bu son derece sıkıcı bir görev ve bu yeni özellik sayesinde, telefonda gereksiz veri saklama şansı olmayacak.

Bu yeni özellik henüz beta sürümlerine gelmedi. Ancak WABetaInfo, bu özelliğin devreye girdiğinde nasıl olacağını gösteren bazı ekran görüntülerini paylaşmayı başardı. Görünüşe göre, özellik özel bir zamanlayıcı düğmesiyle gelecek gibi görünüyor. Kullanıcılar bir sohbet penceresinde bir medya dosyası indirdikten sonra bu düğmeye basmak zorunda kalacaklar. Zamanlayıcıya dokunulduğunda, sona erme süreci o seçilen medya dosyası için etkinleştirilecektir.

Ayrıca, üzerinde ‘Süresi dolan medya’ özelliğinin etkin olduğu tüm resimler ve videolar, alıcı sohbet penceresinden çıkar çıkmaz kaybolur. Alıcılara, sohbet penceresinden çıkar çıkmaz dosyanın hemen silineceğini hatırlatmak için, bu etkinleştirilmiş ortam dosyalarına sürekli olarak bir zamanlayıcı simgesi eklenecektir. Bu muhtemelen onlara önemli bir medya dosyası olup olmadığını ve daha uzun süre saklamak veya hemen kurtulmak isteyip istemediklerini görmeleri için zaman verecektir.

WABetaInfo, bu özelliğin şu anda Android için ilk geliştirme aşamasından geçtiğini, ancak WhatsApp’ın sonunda iOS için de getirebileceğini söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku