Wikipedia, 10 yıl sonra ilk kez arayüzünün tasarımını değiştirecek

0

Wikipedia , web sitesinin masaüstü sürümünü 10 yıl sonra ilk kez güncelleyecek. Bu, sitenin geliştirilmesinden sorumlu olan Wikimedia Vakfı tarafından duyuruldu. “2019’dan beri Wikipedia’nın masaüstü sürümünün arayüzünü güçlendirmek için çalışıyoruz. Wikimedia, içeriğimizi ön plana çıkarmaya ve sitede gezinmeyi basitleştirmeye odaklanıyoruz ”dedi. Böylece sitede gerçekleşecek ana değişiklikler şunlardır:

– Sitenin sol tarafındaki menüyü üst panelden kaldırın. Bu sayede kullanıcı sayfadaki içeriği tam olarak görebilecek.

wiki

– Site logosunun biraz küçültülmesi.

– En sık kullanılan dilleri ezberleme becerisini birleştiren dil değiştirme düğmesi.

– Sayfanın üst kısmındaki arama motoru yerine sabitlenecektir. Bu, bir kullanıcı sayfayı kaydırdığında, arama motorunun da onunla birlikte kaydıracağı anlamına gelir.

= Arama sırasında makaleler hakkında kısa bilgi.

– Sayfanın sağ üst kısmındaki İçindekiler düğmesi. Bu düğme, makaledeki başlıkları ayıracak ve kullanıcı, makalenin belirli bir bölümüne hızlı geçiş yapabilecektir.

wiki

– Görüntülenen sayfanın genişliğini sınırlayın.

    Rapora göre tüm bu değişiklikler kademeli olarak entegre edilecek ve bu süreç önümüzdeki yıl sonunda tamamlanacak. Wikipedia’da şu anda 300’den fazla dilde 53 milyon makale var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku