Windows 95 Bugün 25 Yaşında!

Yazar: Buse Yıldız
43 Görüntülenme

Bugün yirmi beş yıl önce, insanlar gece yarısı CompUSA veya Best Buy’da sıraya giriyorlardı. Yeni bir Call Of Duty oyunu, Apple’ın en yeni iPod’u ya da alışveriş yapanların beklediği herhangi bir donanım türü değildi. Bu bir yazılımdı ve sadece herhangi bir yazılım değildi: Windows 95.

Microsoft’un Windows 95 sürümü 24 Ağustos 1995’te uzun zamandır beklenen bir lansman oldu. Jay Leno, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates ile birlikte yazılımın piyasaya sürülmesine yardımcı oldu ve birçok şaka ve tüm Windows 95 geliştirme ekibinin sahnede ortaya çıkmasına neden oldu. Microsoft için, Rolling Stones’un “Start Me up” I, bugün hala kullandığımız yeni Başlat düğmesinin görüntüleriyle patlatan TV reklamlarıyla büyük bir gündü. Microsoft, Jennifer Anniston ve Matthew Perry’yi Windows 95 hakkında bir saat süren siber sitcom oluşturmak için bile işe aldı ve yazılım o kadar popülerdi ki, ilk beş hafta boyunca 7 milyon kopya satıldı.

Lansman etrafındaki tüm fanfare uzakta, PC meraklıları Pentium veya 486 işlemciler, IDE veya SCSI sabit diskler, çift hızlı CD-ROM’lar ve Windows 95’in en iyisini deneyimlemek için Sound Blaster ses kartları arasında seçim yapıyorlardı. Microsoft, Windows 95’e birçok özellik ekledi, ancak en büyüğü, uygulamaları keşfetmeyi ve işletim sisteminde gezinmeyi çok daha kolay hale getiren yeni bir Başlat düğmesi, menü ve görev çubuğuydu. Çoklu görev geliştirmeleri ve GUI, Windows 3.1 ve MS-DOS günlerinden büyük bir sıçrama oldu, ancak arabirim Macintosh ve OS/2 kullanıcıları için oldukça benzerdi.

Windows 95, Başlat düğmesiyle ilgili değildi. 32-bit bir işletim sistemi olmasının yanı sıra, önemli bir ek, 250 karaktere kadar uzun dosya adları için destek oldu. Bu, 2015’te temel bir özellik gibi görünüyor, ancak o zamanlar belgeleri adlandırmayı çok daha kolay hale getirdi. Bir başka büyük özellik, donanımı otomatik olarak algılamak ve kurmak için tak ve Çalıştır’ın tanıtılmasıydı. Tak ve kullan işlemi daha yeni sürümlerde büyük ölçüde geliştirilmiş olsa da, Windows 95’in uygulaması genellikle IRQ çakışmalarına ve çok sayıda sürücü eğlencesine neden olan genellikle güvenilmez aygıt yükleme işlemi sayesinde Tak ve dua olarak adlandırıldı.

Related Posts

Yorum Bırak