YouTube Studio ile Yapabileceğiniz 12 Şey

0

YouTube Studio, YouTuber’lar için önemli bir araçtır. Ama onunla gerçekte ne yapabilirsiniz?

YouTube, içerik oluşturucular için yayınlamayı kolaylaştırmak amacıyla ürünlerini değiştirmeye devam ediyor. Bununla birlikte, videoları YouTube’da sık sık veya periyodik olarak yayınlıyor olsanız da, YouTube Studio’yu kullanmış olmanız gerekir.

Yeni gelenlere yardımcı olmak ve hatta bazı sık kullanıcıların bilgi boşluğunu doldurmak için, YouTube Studio ile video yayınlamanın ötesinde yapabileceğiniz şeylerden bazıları aşağıda verilmiştir.

YouTube Studio Nasıl Bulunur?

YouTube Studio, studio.youtube.com adresinde bulunmaktadır .

Veya, YouTube hesabınızda oturum açtıysanız, web uygulamasının sağ üst köşesindeki resim menüsünü tıklayarak YouTube Studio’yu bulabilirsiniz. YouTube Studio seçeneği daha sonra açılır menüde görünür.

Ancak, halihazırda bir YouTube kanalınız yoksa, YouTube Studio seçeneğini tıkladığınızda, görünen sonraki menü sizden bir YouTube kanalı oluşturmanızı ister.

Artık hazır olduğunuza göre, keşfedilecek en iyi YouTube Studio özelliklerine genel bakışı burada bulabilirsiniz.

1. Birden Çok YouTube Kanalını Yönetin

YouTube Studio, tek tek kanallara özel olduğundan, aynı anda birden çok YouTube kanalını yönetmenize olanak tanır. Tek yapmanız gereken kanal değiştirmek. YouTube kanallarınız farklı Google hesaplarındaysa, her zaman Google hesaplarınızı da değiştirebilirsiniz.

Hesabınızı Studio’yu başlatmadan önce veya sonra değiştirebilirsiniz. YouTube Studio’yu bulurken yaptığınız gibi, YouTube hesabınıza giriş yaptıktan sonra , tercih ettiğiniz YouTube kanalını seçmek için hesabınızdaki resim menüsünü ve ardından Hesabı değiştir’i tıklayın . Süreç, YouTube Studio’dayken hemen hemen aynıdır.

Bu şekilde, her hesabı farklı ve daha rahat bir şekilde izleyebilirsiniz.

Marka Kanalı Oluşturun

tek bir Google hesabıyla birden fazla YouTube kanalı da oluşturabilirsiniz. Bu yeni hesaba marka kanalı denir.

Bir marka kanalı oluşturmak için Ayarlar’a gidin , ardından Kanala gidin ve Gelişmiş ayarlar seçeneğine gidin . Ardından YouTube hesabını yönet’e tıklayın . Bu sizi , kanallarınızı ekleme veya yönetme seçeneğine sahip olduğunuz yeni bir sayfaya götürür .

2. Gerçek Zamanlı Kanal Analizlerini Görüntüleyin

Genel kanal analizini görüntüleme

Elbette, kanalınızın genel performansını izlemek çok önemlidir. Analiz aracına erişmek için , Studio kontrol panelinin sağ alt köşesindeki Kanal Analizine Git seçeneğini tıklayın . Alternatif olarak, web uygulamasının sol köşesindeki Analiz seçeneğini de tıklayabilirsiniz .

Analiz sayfasına ulaştığınızda, tek tek videoların performansını izleyebilir ve kanalınızda meydana gelen genel değişiklikleri görebilirsiniz. Bunlar, abone sayısı, izlenme sayısı ve izlenme süresindeki değişikliklerle ilgili ayrıntılı bilgileri içerir.

Ancak, bu genel bakışın ötesinde, erişiminizi, katılımınızı ve hedef kitle türünüzü izlemenize izin veren seçeneklere de sahipsiniz. Ve tıpkı herhangi bir işletme gibi, bu seçenekler de hangi video türlerine odaklanacağınız konusunda gelecekte kararlar vermenize olanak tanır.

Spesifik performans ölçütleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu diğer seçenekler de aynı derecede faydalıdır.

Daha fazla hikaye anlatan analitiğe daha iyi ulaşmak için Daha Fazla Görüntüle veya Gelişmiş seçeneğine de tıklayabilirsiniz . Performansı yıla veya bir videonun diğerine kıyasla nasıl performans gösterdiğine göre karşılaştırmak istiyorsanız bu seçenek kullanışlıdır.

YouTube , Gelişmiş Seçenekler sayfasının sağ üst köşesindeki Karşılaştır seçeneğine tıkladığınızda bu seçeneğe erişmenizi sağlar .

3. Videoları Yükleyin

YouTube’a video yüklemenin en çok önerilen yolu YouTube Studio’dur. Yine de YouTube mobil uygulaması aracılığıyla video yükleyebilmenize rağmen, bu size çok fazla esneklik sağlamaz.

Bir video yüklemek için web uygulamasının sağ üst köşesindeki Video Ekle logosuna tıklayın . Bu, size bir dosya seçmenizi söyleyen bir sayfa açar. Videonuz için yerel dosyalarınıza göz atmak için Dosyaları Seç’e tıklayın .

4. Videoları Düzenleyin

Özel çevrimdışı video düzenleyicilerin maliyetini karşılayamıyorsanız , YouTube Studio artık çevrimiçi video düzenlemenizi gerçekleştirmenize izin veren bir düzenleyiciye sahiptir.

video düzenleme uygulamaları youtube

Video düzenleyiciye erişmenin en iyi yolu , görünürlük adımındaki Özel seçeneğini işaretleyerek videonuzu özel bir video olarak listelemektir . Zaten herkese açık olan bir videoda ham düzenlemeler yapmak istemediğiniz için bu daha iyi bir yoldur.

Listelenen videolara geri döndüğünüzde, son yüklenen videoyu tıklayabilirsiniz. Videonuzu düzenlemek için ekranınızın sol köşesindeki Düzenleyici seçeneğine tıklayın .

Editörden Yararlanın

YouTube Studio video düzenleyici, özel uygulamalar gibi pek çok gelişmiş özellik sunmasa da, en azından videonuzu yayına hazır hale getiren temel düzenlemeler yapmanızı sağlar.

YouTube’dan videolarınızın parçalarını kesip birleştirebilir, bir bitiş ekranı, video öğeleri ve telif hakkı içermeyen ses ekleyebilirsiniz. Ve kısa süre önce, düzenleyiciye bulanıklık efekti eklendi – bu, izleyicilere görünen nesneler üzerinde size daha fazla kontrol sağlar.

5. Taslak Videolar

Ayrıca daha sonra düzenlemek için bir video taslağı da oluşturabilirsiniz. Aslında, bir video başarıyla yüklendikten sonra zaten bir taslak haline gelir. Bu nedenle, videonuz yüklendikten sonra, böyle bir videoyu daha sonra düzenlemek üzere taslağa eklemek için yükleme arayüzünü kapatın.

6. Yüklenen Videoları Yayınlamak Için Planlayın

Bir videoyu hemen yayınlamak istemiyorsanız, daha sonrası için planlayabilirsiniz. Video programı seçeneği, yayınlama işlemi sırasında Görünürlük adımına geldiğinizde kullanılabilir . Zamanlama seçeneği o zaman bir video için tercih yükleme süresini belirlemenizi sağlar.

7. Daha Fazla Kullanıcı Oluşturun

YouTube Studio aracılığıyla yeni kullanıcılar ekleme

Birden çok kullanıcıya erişim vermek, yapmak isteyebileceğiniz şeylerden biridir – özellikle de bazı işbirliklerini tercih ediyorsanız. Ancak bu, bazı kullanıcılara izin vermeyi ve onlara bir rol atamayı içerir.

Bu seçenek, Studio ayarlarında da mevcuttur. Studio ayarlarına girdikten sonra İzinler’e gidin ve İzinleri Yönet seçeneğini tıklayın . Hesabınızı doğrulayın ve bir kullanıcıyı davet etmek için Artı işaretini tıklayın .

8. Oynatma Listelerinizi Oluşturun Ve Yönetin

Oynatma listeleri, kanalınızı daha düzenli ve görüntüleyenler için daha kolay gezilebilir durumda tutmanın harika bir yoludur. Farklı çalma listeleri oluşturabilir ve her birine açıklayıcı bir ad verebilirsiniz. Bu, kullanıcıların bir oynatma listesindeki içeriğin amacını hemen anlamalarını sağlar.

Bir çalma listesi oluşturmak için stüdyonun sol köşesindeki Çalma Listesi seçeneğine tıklayın . Ardından açılan bir sonraki arayüzde Yeni oynatma listesine tıklayın seçeneğine tıklayın.

9. Yorumları Yönetin

YouTube-Studio aracılığıyla yorumların yönetilmesi

İzleyicilerin yorumlarını YouTube Studio aracılığıyla yönetmenin birçok yolu vardır. Bununla birlikte, izleyicilerinizin yorum olarak gönderebileceklerini filtrelemeye karar verebilir, tüm yorumlara izin verebilir, denetleme için bekletebilir ve hatta yorumları tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

Görüntüleyenlerinizin yorumlarının nasıl geçtiğini öğrenmek için Studio ayarlarınızdaki Topluluk seçeneğine gitmeniz yeterlidir. Ardından Otomatik filtreler ve Varsayılan arasında gezinin , tercihinizi ayarlamak için seçenekler .

10. Videolara Altyazı Ekleme

.

Altyazı seçeneği, video yüklemenizin ilk adımında mevcuttur. Erişmek için Diğer Seçenekler’e tıklayın . Video dilinizi seçin ve bilgisayarınızdan bir altyazı dosyası yükleyin.

11. YouTube Kanalınızı Gizleyin

YouTube kanalınız yeniyse, halka açılmadan önce potansiyel kitleniz için bazı videolar olmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda yapmak istediğiniz şey, kanalınızı gizlemek ve video yüklemeye devam etmektir.

Ancak, YouTube Studio size bu seçeneği de sunar. Ayarlar menüsüne tıkladığınızda kullanılabilir . Ayar seçenekleri geldiğinde, Kanal’ı , ardından Gelişmiş Ayarlar’ı ve YouTube İçeriğini Kaldır’ı tıklayın . Ardından, kanalınızı genel görünümden silme veya gizleme seçeneğine sahip olursunuz.

12. Creator Insider’ın Avantajlarından Yararlanın

YouTube Studio’da, genel olarak YouTube Studio’nun ve YouTube’un en son özelliklerinden haberdar olmanızı sağlayan bir haber bölümü vardır. Bu bölümü sık sık kontrol etmek, yeni özellikler ve beklemeniz gerekenler hakkında size bilgi verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku