Youtube’da Nasıl Para Kazanılır ?

Yazar: Buse Yıldız
243 Görüntülenme

Günümüzde artık müzik dinlemek, belgesel izlemek veya eğlenceli videolar ve trol videoları izlemek için Youtube hesaplarını takip ediyoruz.

Youtube Türkiye’de en fazla takip edilen web sitelerinden bir tanesi haliyle ünlüleri ve birçok sosyal medya fenomenini Youtube de aktif olarak görmeye başlayınca Youtuber kavramı da bu bağlamda ortaya çıkmış oldu. Son zamanlarda hatırı sayılır izlenme oranına sahip birçok Youtuber, Youtube üzerinden içerik oluşturmaya devam ediyor ve ciddi gelir elde ediyorlar. Youtuberların bu kadar yaygın hale gelmesi, Youtube içerik üretiminin popüler hale gelmesi ve bu işten para kazanıldığının görülmesi insanların Youtube içerik üretimine daha fazla ilgi duymasına vesile oldu. Gelin Youtube ile nasıl para kazanılır ? konusunu sizlerle bir kaç başlık altında detaylı bir şekilde inceleyelim. İyi bir Youtuber olmak için neler yapılmalı hep birlikte inceleyelim.

youtube-ile-para-kazanma

Youtube ile Para Kazanma

Youtube İçin Özgün İçerik Üretin !

Öncelikle Youtuber olmaya ve içerik üretmeye karar verdiyseniz, üreteceğiniz içeriklerin taklit ve başkalarından çalıntı olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Açıkçası iyi bir içerik üreticisi özgün olmalıdır. Youtube bu konuda birçok başlığa dikkat ediyor. Öncelikle içeriklerinizin özgün olması geliyor.

Eğer özgün içerik üretiminiz yoksa Youtube de hiç şansınız yok demektir. Daha önce yayınlanmış bir konuyu aynı biçimde anlatmaya çalışan bir içerik ürettiyseniz Youtube sizi çok da ön sıralara almayacaktır. Daha önce işlenmiş bir konuyu farklı şekilde ve anlatımda ele aldıysanız bir nebze şansınız artmaktadır. Fakat daha önce Youtube de yayınlanmamış konularda içerik üretimi sağlayabilirseniz Youtube için fark yaratacaksınız.

İzleyici kitlesi oluşturmanız gerek !

Youtube üzerinden para kazanma sanatı için, öncelikle özgün bir içerik üretimi yapmanız gerektiğini söyledik. İkinci adım ise iyi bir izleyici kitlesi oluşturmak. Bu hemen ve hızlı olacak bir durum değil. Bu konuda biraz sabırlı olmanız gerekmektedir Kendinize bir izleyici kitlesi oturtmanız gerekmektedir.

youtube-para-kazanma

Bir izleyici kitlesi oluşturmak için içeriklerinizi her hafta belirli bir günde belirli bir saatte yüklemeye özen gösterin. Bu şekilde sizleri takip edenler her hafta belirli gün içerik paylaşacağınızı bilir ve beklemeye başlar. Bu şekilde kendinize müdavim bir kitle oluşturabilirsiniz.

Kurgu ve montaj işleri !

Öncelikle iyi bir kurgu programı sayesinde videolarınıza profesyonel bir intro yapın ve video girişlerine ekleyin. Video içerikleriniz için geçiş efektleri ve animasyonlar eklemeniz dikkat çekiciliği artıracaktır.

YouTube Hesabı Nasıl Paraya Çevrilir?

Öncelikle Youtube iş ortağı programı şartlarını kabul etmeniz gerekmektedir. Youtube üzerinden bir yayıncı sayfası oluşturun. Sağ üst kısımda yer alan hesap simgesinden içerik stüdyosunu seçin. Sol kısımda yer alan menüde kanal ve durum özelliklerini belirleyin. Para kazanma sekmesi altında yer alan etkinleştiri seçin. Daha sonra Youtube iş ortağı programı şartlarını kabul edin ve sekmeleri takip edin.

Bu işlemlerin ardından Google Adsense hesabı oluşturarak video yayıncılığına başlamanız gerekmektedir. Adsenseye kaydolun ve ödeme alabilmek için hesap bilgilerinizi girin.

Para kazanma tercihleri bölümünden mevcut ve gelecekte üreteceğiniz videolardan para kazanmak istediğinizi onaylayın. Videolarınızda ve içeriklerinizde gösterilmesini istediğiniz reklam türlerini seçerek süreci sonlandırın.

Youtube politikalarına uygun olup olmadığının incelenmesi için youtube iş ortağı politikaları gereği incelemeye girmeniz gerekmektedir. Sizlere bahsettiğimiz tüm adımları tamamladıktan sonra youtube içerik üretmeye ve gelir elde etmeye sizleri yeterli görürse, kanalınız açılacak ve youtube üzerinden para kazanma işlemine başlamış olacaksınız.

“İnternet üzerinden para kazanma yöntemleri” Konulu makalemizi okumak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırak